Zmaganie się z chorobą, jaką jest cukrzyca, to codzienne przestrzeganie wielu wytycznych, aby móc funkcjonować w społeczeństwie. Cukrzyca, mimo, iż wymaga od chorującego wielu wyrzeczeń i ciągłego monitorowania poziomu cukru, pozwala żyć w sposób aktywny.
Problem stopy cukrzycowej
Zmagając się z problemem nieprawidłowego poziomu cukru we krwi, zarówno w cukrzycy typu I, jak i w II typie schorzenia, należy wyjątkowo przestrzegać zaleceń, odnośnie pielęgnacji i higieny stóp, aby wyeliminować problem stopy cukrzycowej. Problem stopy cukrzycowej dotyka głownie chorych, zmagających się z insulinoniezależną cukrzycą typu II. Wzrost poziomu cukru we krwi, który może powodować groźne następstwa uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych oraz zaniedbanie problemu, skutkuje nierzadko problemem stopy cukrzycowej, może spowodować chorobę niedokrwienną, chorobę wieńcową. Ograniczenie wrażliwości na ból, utrudnienie gojenia się ran, może doprowadzić do owrzodzeń w obrębie stopy, skutkujących deformacjami, utrudniającymi poruszanie się.
Leczenie
Specjalista, zajmujący się leczeniem stopy cukrzycowej, podolog. Istotnym jest ustalenie typu schorzenia. Stopa cukrzycowa niedokrwienna postępuje w efekcie pogorszenia się ukrwienia w stopie, z kolei na skutek uszkodzenia obwodowego układu naczyniowego rozwija się zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej. Gdy pojawią się niepokojące objawy w postaci skurczów mięśni stopy, drętwienia, bólu, występującego zwłaszcza w nocy, a skóra stopy łuszczy się i ma skłonność do powstawania otarć, zaczerwienień i trudno gojących się ran, warto zasięgnąć porady specjalisty. Gdy dochodzi problem utrudnienia utrzymania równowagi oraz deformacji, należy zastosować odpowiednie leczenie. Osoba, borykająca się z problemem, powinna dbać o naturalne materiały, z którymi ma kontakt skóra stopy. Obuwie powinno być odpowiednio dopasowane, by eliminować ryzyko powstania uszkodzeń naskórka. Przy zaawansowanym problemie stopy cukrzycowej stosuje się wkładki lub obuwie ortopedyczne. Aby wyleczyć rany, stosuje się opatrunki z podciśnieniem, specyfiki z zawartością srebra, zabiegi w tlenowej komorze hiperbarycznej. Odciski oraz modzele musza być usuwane przez specjalistów.
Osoba chora na cukrzycę typu II powinna bezwzględnie dbać o higienę stóp, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się zmian, a wszelkie niepokojące objawy konsultować ze specjalistą, aby zapobiec rozwojowi schorzenia, prowadzącego w skrajnych przypadkach do amputacji stopy.