Gont bitumiczny – trwały i uniwersalny materiał na pokrycie dachowe. Rodzaje, właściwości i zalety gontów bitumicznych


gont

Dach to największa i prawdopodobnie najważniejsza konstrukcja na naszym domu. Chroni przed warunkami atmosferycznymi, nie przepuszcza wody i sprawia, że budynek wygląda wspaniale. Jest to również ważny element ogólnej wartości nieruchomości, dlatego musi być trwały.

Wybór materiału na pokrycie dachu nie jest jednak tak prosty, jak decyzja, czy chcemy mieć biały czy niebieski dach. Należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Pokrycie dachowe musi być odporne na zmienne warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg, wiatr, czy też duże nasłonecznienie. Dodatkowo ważne jest, aby wpasował się w przestrzeń wokół – w końcu wykończenie dachu to też istotna kwestia. Nie bez znaczenia jest również kwota, jaką przeznaczymy na wykonanie dachu. Idealny materiał łączy w sobie wszystkie te elementy. Ciekawym wyborem wydaje się być gont bitumiczny – to połączenie trwałości, uniwersalności i niskiej ceny.

Gonty bitumiczne to najpopularniejsze obecnie stosowane pokrycia dachowe. Są one atrakcyjnym sposobem krycia dachu, mają długą żywotność i są zazwyczaj bardzo przystępne cenowo. Gonty bitumiczne są obecnie dostępne w wielu różnych kolorach i stylach, więc można je dostosować do estetyki domu, wybierając tę opcję.

Gont bitumiczny – rodzaje gontów. Który produkt wybrać na pokrycie dachowe?

Gonty bitumiczne występują w dwóch głównych odmianach – z włókna szklanego i organiczne.

Gonty organiczne to pierwotna forma gontów asfaltowych, która pojawiła się na początku lat 1900. Ich podstawę stanowi papier filcowy, na który nakłada się warstwę asfaltu, aby zapobiec przedostawaniu się wody. Powierzchnia jest następnie pokrywana kolorowym granulatem w celu ochrony przed promieniami UV.

Gonty z włókna szklanego zostały opracowane w połowie lat 60. ubiegłego wieku i w dużej mierze zastąpiły gonty organiczne ze względu na lepsze parametry przeciwpożarowe, dłuższą żywotność, większą odporność na wiatr i niższy koszt. Jako podstawę tych gontów stosuje się włókno szklane, a nie papier filcowy, co sprawia, że są one lżejsze i bardziej uniwersalne. Zaletą gontów organicznych jest to, że dla większości właścicieli domów są one tańsze przy początkowym zakupie i montażu.

Gont bitumiczny – cechy gontu bitumicznego. Dlaczego to dobry materiał na wykonanie pokryć dachowych?

Gont bitumiczny wykonany z włókna szklanego pokrytego asfaltem i granulatem mineralnym, jest dostępny w szerokiej gamie kolorów i stylów, w tym trzypłatowe, o jednolitym kształcie i rozmiarze, laminowane, nadając dachowi dodatkowy wymiar poprzez układanie jednego gontu na drugim, oraz wymiarowy, o nieregularnym kształcie i w różnych rozmiarach.

Gont bitumiczny to stosunkowo lekki produkt, co ułatwia ich montaż. Umieszczone na dachu są w stanie przetrwać zarówno w niskich temperaturach, jak i w wysokich, a to dzięki obecnego w bitum granulatowi bazaltowemu.

Dachówkę bitumiczną możemy dostać w różnych kształtach i różnych kolorach. Są rodzajem uniwersalnych produktów dostępnych za niską cenę, a mimo to ich trwałość jest naprawdę zadowalająca. Gont bitumiczny jest bardzo łatwo dostępny – dachówki przechowywane są w pociętych arkuszach, które są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. Dlatego też nie ma problemy z dostawą.

Gont bitumiczny – montaż. Dach wykonany z pomocą gontu bitumicznego i jego zalety

Ważną kwestią jest fakt, że dachy pokryte gontem to naprawdę długotrwałe i odporne rozwiązanie. Produkty najczęściej wybierane w tym celu to gonty wykonane z włókna szklanego, dlatego że są trwalsze.

Przed położeniem gontów na dachu należy dokładnie rozważyć rodzaj dachu i rodzaj gontów, które należy na nim zamontować. Jeżeli dach jest spadzisty, konieczne jest wyznaczenie jego położenia za pomocą poziomicy; jeżeli natomiast ma on odcinki poziome, należy zamontować gonty niezależnie od ich rodzaju.

Nachylenie dachu jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających prawidłowy montaż gontów bitumicznych. Kąt nachylenia dachu jest bardzo ważny. Producenci zalecają stosowanie gontów na dachach o nachyleniu co najmniej 12 stopni. Taka praca wymaga jednak specjalnego przygotowania poszycia. Z kolei przygotowanie obróbek dekarskich i montaż gontów należy przeprowadzić z niezwykłą starannością, aby zapewnić szczelność pokrycia.

Trzeba też zwrócić uwagę na obciążenie wierzchniej części dachu. Zużyte paczki gontów należy układać płasko. Nie wolno ich zginać na grzbietach. W przypadku poszycia dachowego producent zaleca, aby element ten był wykonany z płyty OSB o grubości co najmniej 15 mm. Płyty powinny być odpowiednio dobrane do rozstawu krokwi, tak aby połączenia poszczególnych elementów następowały na krokwiach. Bardzo ważne są również gwoździe używane podczas prac. Muszą być one ocynkowane, o minimalnej długości 2,4 mm.

Gonty należy układać na dachu z zachowaniem 16,5 cm odstępu między pasami. Produkty układa się na odpowiednio przygotowanej powierzchni połaci, zaczynając bezpośrednio od dołu dachu i przesuwając się w górę w rzędach.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Gont bitumiczny – trwały i uniwersalny materiał na pokrycie dachowe. Rodzaje, właściwości i zalety gontów bitumicznych

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in