Serwis ekspresów do kawy jako podstawowy element dbałości o urządzenie. Po co nam okresowy serwis ekspresu?


kawa

Ekspresy do kawy są częścią rutyny milionów ludzi. W jednym z badań ponad połowa respondentów stwierdziła, że nie wyobraża sobie życia bez kawy. Jeśli chodzi o ekspresy do kawy, wybór jest bardzo duży. Istnieje kilka różnych typów ekspresów do kawy o szerokim zakresie funkcji.

Przez setki lat przygotowywanie filiżanki kawy było prostym procesem. Uprażone i zmielone ziarna kawy umieszczano w garnku lub rondlu, do którego dodawano gorącą wodę, a następnie nakładano pokrywkę, aby rozpocząć proces zaparzania. Garnki były projektowane specjalnie z myślą o parzeniu kawy, a wszystko po to, by wyłapać fusy z kawy przed jej zalaniem. Typowe modele mają płaskie, rozszerzone dno, które zatrzymuje opadające fusy, oraz ostry dzióbek, który zatrzymuje unoszące się na powierzchni ziarna. W innych modelach na środku dzbanka znajduje się szerokie wybrzuszenie, które wychwytuje fusy podczas nalewania kawy.

Rodzaje ekspresów do kawy. Profesjonalne naprawy ekspresu do kawy

Najpopularniejsze typy ekspresów do kawy:

Ekspres ciśnieniowy

Jest to tradycyjny typ ekspresu do kawy. Składa się on z dwóch głównych części: bojlera i grupy espresso. Ciśnieniowy ekspres do kawy jest przeznaczony do przygotowywania jednej lub dwóch filiżanek espresso jednocześnie.

Automatyczny ekspres do kawy na kapsułki

Ekspresy te przygotowują espresso we włoskim stylu za pomocą fabrycznie zapakowanych kapsułek zawierających odpowiednią ilość zmielonej kawy. Automatyczne ekspresy na kapsułki są bardzo łatwe w obsłudze: wystarczy włożyć kapsułkę, zamknąć pokrywę i nacisnąć przycisk. W tym typie sprzętu często montuje się oddzielny spieniacz do mleka, który umożliwia przygotowanie specjałów, takich jak cappuccino i latte macchiato.

Ekspres do kawy z filtrem

W ekspresie do kawy z filtrem zaparza się jednorazowo duże ilości czarnej kawy. Proces parzenia jest podobny do tego stosowanego w ekspresach do kawy z filtrem papierowym, ale przebiega szybciej niż w przypadku ekspresu przelewowego.

Jak dbać o swój ekspres w warunkach domowych?

Aby ograniczyć ryzyko awarii, a co za tym idzie konieczności naprawy ekspresu, dobrze jest odpowiednio dbać o stan techniczny urządzenia. Nie wyeliminuje to całkowicie potrzeby serwisowania ekspresu, ale sprzęt na pewno nam za to podziękuje. Główne działania, które wykreślą naprawę z naszej listy to:

Czyszczenie ekspresu do kawy za pomocą wody i środka czyszczącego

Zaleca się czyszczenie ekspresu do kawy co 2 tygodnie za pomocą specjalnych tabletek czyszczących i płynu do usuwania kamienia. Stosowanie tabletek czyszczących jest proste: Wystarczy umieścić tabletkę w pojemniku na wodę, uruchomić ekspres i przepuścić przez niego wodę bez filtra czy uchwytu filtra. Woda przepływa przez wszystkie części urządzenia, w tym elementy grzejne, rury i dysze. W ten sposób usuwane są zanieczyszczenia.

Regularne odkamienianie ekspresu do kawy

Usuwanie kamienia zapewnia całkowite usunięcie osadów wapnia z wnętrza ekspresu. Należy regularnie odkamieniać ekspres do kawy, ponieważ w przeciwnym razie może to prowadzić do nieprawidłowego działania urządzenia, a osad mineralny może wpływać na smak kawy.

Czyszczenie systemu do spieniania mleka. 

Chyba nikt z nas nie chce czuć w swoim latte czy cappuccino posmaku zjełczałego mleka. Bezwzględnie należy o to dbać po każdym użyciu.

Dlaczego, pomimo dbania o sprzęt, konieczny jest regularny serwis ekspresów do kawy?

Pomimo tego, że regularne czyszczenie ochroni nasze urządzenie przed awarią, regularny serwis ekspresów do kawy jest niezbędny. A to dlatego, że ekspresy to skomplikowane urządzenia, obecnie w większości z dużą liczbą elektronicznych elementów wewnątrz. Z tego powodu profesjonalne oko i okresowa naprawa są niezaprzeczalnie potrzebne. Niezależnie od marki, czy używamy ekspresów marki Nivona, Melitta, Philips, Delonghi, Siemens, Jura, czy Saeco – każde, nawet najbardziej profesjonalne urządzenie, a może nawet tym bardziej – tego wymaga. 

Jeśli mamy ekspres, który jest profesjonalnym urządzeniem, na przykład w lokalu gastronomicznym, warto podjąć stałą współpracę z serwisem. Często dla stałych klientów oferta jest bardziej atrakcyjna.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ekspresów do kawy https://ekspresowy-serwis.pl

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Serwis ekspresów do kawy jako podstawowy element dbałości o urządzenie. Po co nam okresowy serwis ekspresu?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in