Mania kibicowania


kibice

Fenomen sportu nie tylko zamyka się w gronie osób, które bezpośrednio uprawiają daną dyscyplinę ani też nie można powiedzieć, że zamyka się w gronie działaczy, właścicieli, trenerów, sztabów trenerskich i pracowników danego klubu sportowego. Niezależnie od tego, o jakiej dyscyplinie sportowej będziemy mówili, to musimy wskazać na kibiców jako na bardzo ważne postacie w świecie sportu. To dla nich organizowane są zawody sportowe, ponieważ, jak to podkreśla bardzo wielu sportowców, bez kibiców nie ma sportu, nie ma zawodów sportowych, rozgrywanie jakichkolwiek zawodów nie ma większego sensu.

Kim są kibice?

Niezależnie od tego czy w tych słowach mamy sporą dawkę kurtuazji, czy też jest ona bliższa prawdy, trzeba powiedzieć, że to kibice stanowią bardzo istotny element układanki zwane rodziną sportową. To nie tylko pojedyncze osoby, które przychodzą na zawody, które tak naprawdę są anonimowe, ale to bardzo dobrze zorganizowane grupy, osoby zrzeszone w konkretnych klubach kibiców posiadających konkretne obowiązki, konkretne prawa, przywileje, będące nieodłącznie związane z danym klubem sportowym. Sport to fenomen, który jest widoczny nie tylko w kwestii jego bezpośredniego uprawiania, ale prawdziwym fenomenem jest również kwestia związana z kibicowaniem. Widać to zwłaszcza w momentach, gdy zawody są organizowane bardzo daleko od miejsca zamieszkania kibiców.

Jakim sportom kibicujemy?

W naszym kraju dobitnym przykładem są bez wątpienia kibice siatkówki czy też skoków narciarskich, którzy jeżdżą za swoimi idolami bardzo wiele tysięcy kilometrów. Bynajmniej nie są to tylko pojedyncze osoby, nie są to jakieś odosobnione przypadki, ale takich kibiców mamy naprawdę bardzo wielu, mamy ich bardzo duże grupy. Ci wszyscy kibice są zapewne dla sportowców bardzo wielką nobilitacją, są motywem do szczególnego wytężenia swoich umiejętności i ich obecność na wielu zawodach w odległych krajach jest zawsze przez sportowców podkreślana. Mania kibicowania jest zjawiskiem bardzo dobrze znanym na całym świecie, jest zjawiskiem określanym mianem kulturowego.

What's Your Reaction?

Cry Cry
1
Cry
Cute Cute
2
Cute
Damn Damn
3
Damn
Dislike Dislike
2
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
3
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
2
Win
WTF WTF
0
WTF

Mania kibicowania

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in