Chcemy posiadać własny dom


dom

Część z nas ma dosyć mieszkania w bloku lub jego wynajmowania i nierzadko myśli wtedy o posiadaniu własnego domu jednorodzinnego. Podczas gdy jedni chcą się oddalić od miasta, inni chcą być jak najbliżej niego. Zakładamy że mamy środki na budowę domu jednorodzinnego. Jakie zatem musimy poczynić pierwsze kroki?

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem wbrew pozorom nie musi być znalezienie odpowiedniej działki ale dokładne przeanalizowanie naszych możliwości finansowych i wizji domu wraz z dopasowaniem jej do odpowiedniego projektu.

Potem poszukujemy odpowiedniej działki sprawdzając ceny, wielkość oraz jej usytuowanie zarówno prawne, jak i w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Informacje na ten temat znajdziemy w urzędach i księdze wieczystej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może mieć wpływ na kształt domu, choćby na wygląd dachu i rodzaj jego pokrycia. Można też z takiego planu uzyskać wiedzę co w kolejnych latach powstanie (lub zostanie wybudowane) obok lub w pobliżu naszego domu.

Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie projektu w zestawieniu z działką pod kątem oddziaływania na otoczenie. Jeśli bowiem działka wraz z budynkiem będzie w odpowiedniej odległości od sąsiada, dodatkowo inne czynniki nie będą wpływały na otoczenie, to niekoniecznie wtedy staramy się o pozwolenie na budowę, gdyż może nam wystarczyć zgłoszenie.

Mimo to zgłoszenie nie jest pojedynczym papierkiem, ponieważ należy do niego dołączyć kilka dodatkowych, są to:

– wspomniana informacja o tym, że obiekt nie wchodzi w kolizję z otoczeniem (informacja o obszarze oddziaływania);

– oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością:

– projekt działki wraz z danymi o jej uzbrojeniu (m.in. instalacje).

Dużo więcej dokumentów musimy dołączyć starając się o pozwolenie na budowę, w wypadku kiedy nasz obiekt będzie miał większe oddziaływanie na najbliższe otoczenie. Z tym wiążą się między innymi dokumenty od odpowiednich instytucji związane z podłączeniem do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Rozpoczynamy budowę

Budowy nie warto jest rozpoczynać w drugim półroczu – najlepiej zacząć wiosną. Nie jest wyjątkiem budowanie domu przez właściciela przy pomocy znajomych tak zwaną metodą gospodarczą. Jest to metoda tańsza ale jednocześnie czasochłonna.

Pamiętajmy też o wyborze odpowiednich materiałów, zwłaszcza jeśli idzie o fundamenty – tu warto jest zainwestować w droższe i jednak zdecydować się na udział specjalisty, zwłaszcza jeśli idzie o izolację. Dobra termoizolacja to najważniejsze zabezpieczenie domu przed przedwczesnym zużyciem.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Chcemy posiadać własny dom

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in