Budowa domu to nie lada wyzwanie. Trzeba dobrze wszystko zaplanować żeby w przyszłości tylko cieszyć się z użytkowania. Nie bez znaczenia wydaje się być zatem kwestia utraty ciepła i użytych w związku z tym rodzajów środków zapobiegawczych. Jakie izolacje termiczne będą najbardziej skutecznymi?
Rynek budowlany jest pełen ofert związanych z ocieplaniem konstrukcji. Można się łatwo zgubić, a niewątpliwie trzeba spędzić odrobinę czasu, na zgłębianiu wszystkich tajników. Żeby dokonać słusznego wyboru izolacji termicznych należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
• Jaką przepuszczalność pary wodnej ma wybrany materiał.
• Należy określić poziom współczynnika przewodzenia ciepła.
• Sprawdzić jaka jest gęstość objętościowa wybranego materiału.
• Wskazać wrażliwość na czynniki zewnętrzne.
Jakie są zatem rodzaje izolacji termicznych? Cóż, każdy z nas ma zapewne jedno skojarzenie – styropian. Otóż nie tylko. Ponieważ spokojnie możemy też wspomnieć o wełnie mineralnej, a w ostatnich latach pojawiły się również areożele, czyli rodzaje pian o określonej gęstości. Budowlańcy często mają swoje ulubione rodzaje izolacji, niemniej, istnieją też pewne proste zasady, których przy wyborze materiałów powinniśmy się trzymać. Podstawowa brzmi, jeśli ocieplasz elementy drewniane, wybierz wełnę mineralną. Jeśli nasze izolacje termiczne będą miały kontakt z betonem, należy zdecydować się na styropian.
Wszystkie wymienione materiały spełniają jedną z podstawowych funkcji, jaką jest ocieplanie budynku, ale mają również inne zalety. Izolacje termiczne mogą wyciszać pomieszczenia. Nie będziemy zatem bombardowani odgłosami z zewnątrz. Ponadto, wymaga się aby nie były to materiały łatwopalne. Wyjaśnienie tego wymagania jest proste, ochrona życia domowników i ewentualnych ratowników. Należy zatem pamiętać, decydując się na takie czy inne izolacje termiczne, że najmniej istotną rzeczą jest tu cena. Nie kupujmy najtańszych materiałów. Dopasujmy je do rodzaju budynku i do naszych potrzeb.