Rozliczenia z zagranicy


escape room

Nasze członkostwo w Unii Europejskiej daje szerokie możliwości legalnego zarobkowania w Europie. Internet jest pełen ofert pracy dla Polaków. Należy zachować jednak rozsądek i szukać pracy legalnej, mimo że wiąże się to z obowiązkiem opodatkowania. Jakie są sposoby rozliczania dochodów z zagranicy?

Definicje rozliczenia

W polskim prawie znajdziemy dwa pojęcia związane z rozliczeniami z zagranicy. Są to rezydenci podatkowi i nierezydenci. Definicja tych pierwszych mówi, że są to osoby, które mieszkają na terenie Polski i muszą złożyć soje zeznania w naszym kraju, bez względu na to gdzie wygenerowany został dochód. Nierezydenci, to osoby nie zamieszkujące na terenie RP, muszą oni rozliczyć się w Polsce jedynie z dochodów, pozyskanych w naszym kraju.

Kolejnym elementem mającym wpływ na rozliczenia z zagranicy, jest kwestia umów międzypaństwowych. Są dwa rodzaje takich umów i, w związku z tym, różne metody obliczania zobowiązania. Jest zatem:

• metoda odliczania proporcjonalnego, oznacza to, że musimy nasze zeznanie złożyć w naszym kraju, bez względu na to gdzie zarobiliśmy pieniądze.
• umowa z wyłączeniem z progresją, chodzi tu o uniknięcie problemu podwójnego opodatkowania. Nie musimy składać zeznania w Polsce jeśli uzyskaliśmy dochody w państwie, z którym taki dokument został podpisany. Innymi słowy, unikamy tym samym rozliczania z zagranicy.

Co ciekawe, może zdarzyć się sytuacja, ze będziemy podlegać jednocześnie obu wspomnianym sposobom rozliczania dochodów z zagranicy. Wystarczy, że w jednym roku podatkowym pracowaliśmy w kilku krajach. Na przykład, dochody uzyskane we Francji podlegają metodzie wyłączenia z progresją, a zarobki z Holandii musimy rozliczyć proporcjonalności.
Wszystko to wygląda na dość skomplikowane, wymagające wiedzy nie tylko z dziedziny polskiego prawa podatkowego, ale również zasad obowiązujących w innych krajach oraz znajomości przepisów UE. Dlatego najlepiej powierzyć rozliczenia z zagranicy specjalistom. Tym bardziej, że często istnieje szansa na zwrot podatku.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Rozliczenia z zagranicy

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in