Lamele w wersji betonowej – nowa moda?


beton

Projektowanie i wyposażanie wnętrz to pasjonujące i arcyciekawe zajęcie. Wynika tak nie tylko z faktu, że mamy szansę na stworzenie pięknej i funkcjonalnej przestrzeni, ale również możemy czerpać z ciekawych rozwiązań architektonicznych, które co jakiś czas pojawiają się na rynku szeroko rozumianego dizajnu czy DIY.

Ciekawy pomysł na aranżację ścian

Zapewne niejedna osoba zastanawia się, czym są lamele? To rozwiązanie, które można spotkać we wnętrzach mieszkaniowych, jak i biurowych, hotelach, a nawet na elewacjach zewnętrznych budynków. Mało kto wie również, że ich nazwa wywodzi się z języka biologii, w którym lamele oznaczają regularne struktury tkankowe, tworzące podłużne warstwy, miedzy, którymi znajdują się puste przestrzenie. Podobnie jest z lamelami w architekturze – to podłużne struktury, najczęściej montowane pionowo, wykonane z różnych materiałów, w bardzo dużym uproszczeniu przypominające strukturę płota.

Lamele – z jakiego są materiału?

Jeżeli chodzi o surowiec, z jakiego są wykonane dekoracyjne lamele ścienne, to przez długi czas dominowały struktury drewniane lub drewno podobne. Wykorzystywano szczególnie twardsze i bardziej wytrzymałe gatunki drewna, jak dąb, sosna oraz jesion. Dzięki temu lamel mógł służyć latami. Drewno zostało jednak praktycznie całkowicie zastąpione przez łatwiejszy w montażu oraz tańszy materiał z PCV. Spotkać można też lamele aluminiowe, ale sa one bardzo rzadko już spotykane, a tym bardziej stosowane.

Opisane powyżej typy lameli montuje się z wykorzystaniem tzw. listwy montażowej, do której mocuje się lamel. Jeżeli jest on wykonany z lżejszych materiałów, wówczas wystarczy tylko klej. W takim przypadku, można zastosować lamel nawet do dekoracji sufitu.

Lamele betonowe – czyli przełamanie schematów

Absolutnym odkryciem, hitem wyposażenia wnętrz i rozwiązaniem, które wpisuje się w najnowsze trendy architektury 3D, są lamele betonowe, takie jak np. w ofercie https://limestore.pl/plyty-betonowe-scienne/365-lamela-betonowa-duza.html. Dostępne są w różnych rozmiarach, wzorach oraz kolorach. Tego typu rozwiązanie jest niebywale trwałe, odporne na usterki i zniszczenia. Spokojnie będzie służyć przez dziesięciolecia.

Beton architektoniczny przeżywa obecnie swój renesans. Możemy go coraz częściej spotkać również w różnego rodzaju przestrzeni publicznej – salach konferencyjnych, hotelach czy muzeach. Nadaje on przestrzeni minimalistyczny i nowoczesny charakter.

Lamele betonowe, to jednak nie tylko lamele na ścianę, choć i w tej funkcji świetnie się spełnią, stanowiąc tło dla telewizora czy kina domowego. Mogę jednak być z powodzeniem wykorzystywane również jako ścianki działowe, oryginalny sposób na załamanie przestrzeni, lub jej porządkowanie. Bez problemu zastosujemy je w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Lamele w wersji betonowej – nowa moda?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in