Suszarnie do drewna – niezastąpione dla producentów drewna opałowego


drewno

Producenci drewna opałowego tworzą bardzo szeroki rynek zbytu dla suszarni. Ich działalność wymaga przystosowywania wyrobu finalnego, czyli drewna do kominka czy pieca, do surowych standardów ekologicznych opisujących dokładnie, jaką maksymalną zawartość wody powinno mieć takie drewno.

Suszarnie do drewna – kiedy są potrzebne?

Oferowane przez VENTECH Z.B.T. PIJECCY suszarnie do drewna to specjalne aluminiowe komory, w których wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura służąca doskonale do przygotowywania drewna opałowego do sprzedaży. Drzewo po ścięciu ma bardzo wysoką wilgotność, czasem wynoszącą nawet 120%. W tej postaci nie nadaje się ono ani do celów budowlanych, ani opałowych. Specjalny proces, zwany sezonowaniem, trwa bez suszarni bardzo długo – nawet do 3 lat. Oczywistym jest, że producenci drewna na opał nie mogą sobie pozwolić na tak długotrwałe magazynowanie drzewa, lecz poszukują skutecznego sposobu, by w krótkim czasie przygotować je do obrotu.

Suszarnia do drewna
w ciągu 8-20 godzin w odpowiednio wysokiej temperaturze jest w stanie wysezonować drewno. W tym procesie eliminuje ona wszelkie ewentualne szkodniki, głównie drewnojady, ale również grzyby, zarodniki i bakterie, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do niekorzystnego pogorszenia się jakości drewna.

Dlaczego producent drewna opałowego musi mieć suszarnię?

Firmy zajmujące się pozyskiwaniem, cięciem, sezonowaniem i pakowaniem drewna przeznaczonego do palenia w kominkach i piecach na paliwo stałe, powinny zainwestować w dobrej jakości urządzenie pomagające przyspieszyć ten cały proces. Suszarnie do drewna w krótkim czasie przystosują duże ilości drzewa jednocześnie do zapakowania i sprzedaży. Dzięki właściwemu wysuszeniu drzewa możliwe jest osiągnięcie prawidłowych, pożądanych wartości energetycznych spalanego drewna, a tym samym nadanie mu odpowiedniej klasy.

Należy mieć na uwadze, że drewno jest materiałem niezwykle cennym, ponieważ nie da się go wyprodukować na hali. Jego „produkcja”wymaga nawet kilkudziesięciu lat rośnięcia drzewa w odpowiednich warunkach! To sprawia, że nie można sobie pozwolić na to, aby zmarnować tak cenny surowiec, nie zabezpieczywszy go przed sprzedażą przed niekorzystnym działaniem szkodników i drobnoustrojów oraz grzybów. Wysuszenie drewna znacząco minimalizuje to ryzyko, ponieważ tworzy wewnątrz warunki niekorzystne dla rozwoju drobnoustrojów, grzybów czy szkodników. Drewno przeznaczone do produkcji szkieletów do budowy domów, mebli czy innych materiałów budowlanych, wymaga oprócz tego dodatkowej ochrony w postaci solidnego impregnatu.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Suszarnie do drewna – niezastąpione dla producentów drewna opałowego

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in