Na dobry sen i nie tylko. Jak urządzić komfortową sypialnię?


jak prać firanki

Sypialnia to bardzo ważne miejsce na mapie każdego domu. Jest oazą, skarbnicą różnych rzeczy, swoistą prywatną przestrzenią, do której wstęp mają tylko nieliczni. Jej urządzenie wymaga przemyślanych kroków. Podpowiadamy, jak to zrobić!

1. Kolory i wzory

Oczywiście całokształt wyglądu sypialni będzie zależał od Twojego gustu. Warto jednak dodać, że pewnymi trickami możesz wspomóc np. przyjemniejszy sen albo inną formę relaksu. Ściany i podłogi sypialni powinny mieć stonowane, łagodne barwy, bez pstrokatego wzornictwa rozpraszającego uwagę podczas zasypiania. Czy będą ciemniejsze, czy jaśniejsze, zależy już tylko od Ciebie, ale musisz zachować balans pomiędzy barwami ciepłymi i zimnymi. Każdy odcień wpływa inaczej na nastrój, dlatego dobierz kolory do czynności, jaką najczęściej będziesz wykonywać w sypialnianych kątach (np. niebieski i fioletowy jest idealny do odpoczynku, a zielony dodaje energii podczas wstawania z łóżka).

2. Łóżko z materacem

Najistotniejszy mebel w sypialni, który w swojej ofercie ma każdy sklep z polskimi meblami. Zacznijmy od rozmiaru – idealne wymiary materaca w łóżku powinny wynosić 160/180×200 cm albo 200×200/220 cm. Materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy, tak, aby był właściwy dla kręgosłupa. Na rynku istnieją m.in. materace sprężynowe, lateksowe, kokosowe albo mieszane – wybór w rzeczywistości jest jeszcze większy. Materac dobierz również do najczęstszej pozycji, którą wybierasz w trakcie snu. Jeśli sypialnia jest na tyle mała, że nie zmieści się dwuosobowe łóżko, można postawić na rozkładaną sofę – wówczas nie trzeba dokupować materaca. W pokoju znajdzie się również miejsce na więcej mebli, np. regały czy komody.

3. Oświetlenie

W sypialni najlepiej sprawdza się małe oświetlenie (np. lampa na biurku albo stoliku nocnym), ponieważ idealnie wprowadza w stan zasypiania ze względu na to, że wytwarza nastrojowe światło. Jeśli w sypialni pracujesz lub uczysz się wieczorami albo robisz jeszcze inne rzeczy wymagające skupienia, niezbędne będzie światło duże – np. w postaci żyrandola albo górnej lampy. Takie oświetlenie powinno emitować z kolei jaskrawe światło. Do czytania w łóżku polecamy lampkę do czytania, którą można łatwo zamontować np. w zagłówku łóżka. Dobrym wyborem będzie model z regulowanym ramieniem.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Na dobry sen i nie tylko. Jak urządzić komfortową sypialnię?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in