5 skutecznych sposobów na ochronę przed smogiem


bloki

Kiedy stężenie smogu w powietrzu jest szczególnie wysokie, warto się przed nim chronić – zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Szkodliwe pyły każdego roku przyczyniają się do śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób, dlatego też trzeba próbować się ich pozbyć. W jaki sposób to zrobić? Jakie urządzenia warto zakupić? O tym się dowiesz w niniejszym artykule. Czy można wyeliminować toksyczne pyły z powietrza? Jak się okazuje, da się znacznie ograniczyć ich ilość – wystarczy, że do całego problemu podejdziesz bardzo świadomie. Przygotowaliśmy dla ciebie listę kilku sprawdzonych sposobów, które znacznie ułatwią ci walkę ze smogiem – przekonaj się, że masz wpływ na jakość powietrza wokół, oraz – przede wszystkim – na swoje zdrowie.

1. Zadbaj o odpowiednią dietę

Okazuje się, że w dużym stopniu przed szkodliwym działaniem smogu może nas uchronić dieta. Ważne jest to, aby posiłki zawierały odpowiednie składniki odżywcze. Przykładowo, w walce z toksynami pożyteczne okażą się kwasy omega-3, które zmniejszają szkodliwe działanie smogu na układ krwionośny.

Naukowcy przeprowadzili badanie na mieszkańcach pewnego domu opieki społecznej. Narażeni oni byli przez 6 miesięcy na działanie pyłu PM2,5. W tym samym czasie podawano im w postaci suplementu kwasy omega-3. Okazało się, że znacznie zredukowały one skutki stresu oksydacyjnego oraz zmniejszyły współczynnik HRV, wskazujący na zmienność rytmu zatokowego. Gdzie można znaleźć zatem kwasy omega-3? Na przykład w:

  • migdałach,
  • orzechach,
  • pestkach dyni,
  • rybach,
  • nasionach lnu,
  • oleju rzepakowym,
  • maśle.

Naukowcy twierdzą, że podobne właściwości mają także witaminy B6 oraz B12. Co więcej, warto spożywać także witaminę C i E.

2. Sprawdzaj poziom zanieczyszczenia powietrza

Zanim zdecydujesz się wyjść z domu, przejrzyj najpierw stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gdzie na bieżąco publikowane są informacje dotyczące aktualnego stanu powietrza. W sytuacji, gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, warto zrezygnować z przebywania na zewnątrz – o ile, rzecz jasna, możesz sobie na to pozwolić. Jeżeli tak, poczekaj do wieczora (poza godzinami szczytu stan powietrza często jest o wiele lepszy) lub wyjdź z domu dopiero kolejnego dnia.

Warto zainwestować również w miernik zanieczyszczeń. Dlaczego? Dlatego, że może się okazać, iż istnieje bardzo duża różnica pomiędzy jakością powietrza przy ulicy, na której mieszkasz, a pobliskim parkiem. Należy jednak pamiętać, że wskazywane przez takie urządzenie wartości nie są w stu procentach pewne.

3. Wybierz dobry oczyszczacz powietrza

Nie jest tajemnicą, że dobry oczyszczacz powietrza znacznie poprawia jego jakość. Takie urządzenie przepompowuje powietrze, pozbawiając je pyłów oraz zbędnych zanieczyszczeń. Wybierając sprzęt, warto wziąć jednak pod uwagę kilka czynników, m.in. rodzaje filtrów. Jeżeli nie orientujesz się w tym temacie i nie wiesz, jaki model wybrać, możesz kierować się parametrami opłacalność/możliwości oraz ceną i docelową powierzchnią na rankingu oczyszczaczy powietrza https://ranking-oczyszczaczy.pl/.

Obecnie najczęściej rekomendowane są modele z filtrami HEPA H13 oraz filtrami węglowymi. Pierwszy rodzaj wyłapuje większość toksycznych cząsteczek pyłów PM 2,5. Im wyższa cyferka przy literce „H”, tym lepsze będą właściwości filtrujące danego oczyszczacza. Filtr węglowy wyłapuje z kolei szkodliwe związki lotne krążące w powietrzu oraz niweluje nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj, że zanim uruchomisz urządzenie, dobrze jest zamknąć wszystkie okna w pomieszczeniu.

4. Nakładaj maskę antysmogową

Jeśli wychodzisz na zewnątrz, a powietrze jest mocno zanieczyszczone, możesz nałożyć maskę antysmogową – ten widok coraz rzadziej kojarzy się z Japonią i Chinami, a coraz częściej… z Krakowem. I nic dziwnego, to miasto zajmuje trzecie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie.

Maski antysmogowe powinny być wyposażone w specjalne filtry, które chronią przed przedostawaniem się pyłu. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model nie przepuszcza przypadkiem pyłu PM 2,5, składającego się z malutkich cząsteczek, które łatwo trafiają do płuc oraz krwiobiegu. Maseczka powinna też dobrze przylegać do twarzy. Co więcej, powinna ona być wyposażona w dwa paski oraz posiadać wyprofilowany kształt, dzięki czemu idealnie dopasuje się do podbródka oraz nosa. Przydadzą się w niej również zawory, które sprawią, że łatwiej będzie wydychać w nich powietrze.

Nie ma sensu kupować natomiast masek chirurgicznych, ponieważ w żaden sposób nie chronią one organizmu przed smogiem. Unikać należy także masek przeciwpyłowych, które wykorzystuje się przy robotach budowlanych. Warto z kolei zwrócić uwagę na firmy, które są wyspecjalizowane w tworzeniu odpowiednich maseczek – należy do nich np. 3M.

5. Wybierz okna z filtrami antysmogowymi

Szczelne okna, niestety, nie gwarantują czystego powietrza, dlatego ich producenci coraz częściej przykładają uwagę do ochrony antysmogowej. W ramach walki z zanieczyszczeniami w niektórych nawiewnikach można znaleźć więc filtry przeciwsmogowe – są one w stanie wyłapać pyły  PM 10 prawie w stu procentach. Wiosną można z kolei wymienić te filtry np. na antyalergiczne.

Same nawiewniki wpływają dobrze na wentylację powietrza, ograniczają osadzanie się na oknie pary wodnej, a tym samym – powstawanie pleśni. W przypadku smogu przydadzą się nawiewniki sterowane manualnie – jeśli na zewnątrz powietrze jest zanieczyszczone, można zmniejszyć  jego przepływ, tym samym ograniczając ilość szkodliwych pyłów z zewnątrz.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
2
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
1
WTF

5 skutecznych sposobów na ochronę przed smogiem

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in