Kolektory słoneczne, czyli oszczędność energii i ochrona klimatu


kolektory słoneczne

Polska niemal każdego lata zmaga się z problemami energetycznymi. Nie z powodu klęsk żywiołowych, braku surowców, ale słońca.

To właśnie upały powodują, że w lipcu w centrach handlowych wyłączane są klimatyzacje, a prywatne domostwa tracą dopływ prądu na kilka godzin. Czy nie jest to absurd, że słońce, które w prosty sposób może stać się wielkim atutem jest katem?

30% zapotrzebowania na energię przypada na ogrzewanie budynków. Obecnie w Polsce połowę gospodarstw domowych ogrzewana jest przez kocioł bądź piec węglowy. Jest to przyczyna tak fatalnego stanu powietrza w naszym kraju. Jednego z najgorszych w Unii Europejskiej. Niecałe 25% to piece gazowe, popularne przede wszystkim w miastach. Na trzecim miejscu z 10% plasuję się ogrzewanie elektryczne. Następne w kolejności są kolektory słoneczne tzw. solary, które stanowią zaledwie 5%. W ogólnym rozrachunku tak naprawdę nieco ponad 5% stanowią odnawialne źródła energii co jest wynikiem fatalnym i może okazać się tragiczny w skutkach.

By państwo było wydolne energetycznie i zapewniało czyste powietrze proporcje powinny się wyrównać. Dlatego też energia odnawialna powinna stanowić przynajmniej 50% ogółu pozyskiwanej energii. Jedną z propozycji są kolektory słoneczne.

Montaż i kupno takiego systemu grzewczego to wydatek przynajmniej 10 000 tys. złoty. Jest to cena instalacji dla domu użytkowanego przez czteroosobową rodzinę. Efektywne pozyskiwanie takiej energii w naszych szerokościach geograficznych to przynajmniej 4 miesiące pełnego ogrzewania domu. Zaś w miesiącach przejściowych można efektywnie wspomagać ogrzewanie pomieszczeń.

Fotowoltaika to skuteczne pozyskiwanie energii elektrycznej z niewyczerpalnych zasobów czystej energii. Prąd wyprodukowany przez tę instalację można wykorzystać na własne potrzeby zaś jego nadmiar może być odprowadzany do sieci energetycznej. Dzięki temu uniezależnimy się od wahania cen energii. Jednakże do skutecznego wykorzystania zielonej energii ze słońca potrzebne jest wsparcie polityków. Bardzo ważne są dofinansowania dla wszystkich, którzy zdecydują się zainwestować w kolektory słoneczne,. Ponadto istotna jest edukacja społeczeństwa i uświadamianie zagrożeń jakie wiążą się z zanieczyszczonym powietrzem.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Kolektory słoneczne, czyli oszczędność energii i ochrona klimatu

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in