Szklarnia, tunel czy inspekt?


szklarnie

Efektywna, przydomowa hodowla warzyw i owoców to marzenie wielu działkowców. Cały proces „produkcji” można przyspieszyć nawet o kilka tygodni korzystając z rozwiązań takich jak inspekty, szklarnie, czy tunele. Każde z nich ma pewne wady i zalety. Poznaj je wszystkie i wybierz mądrze.

Inspekt – wady i zalety

Inspekt jest najprostszą i zarazem najtańszą formą przyspieszenia uprawy roślin, ale niestety możliwości jej zastosowania są ograniczone. Inspekty nadają się do niskich sadzonek, a w celu podniesienia efektywności działania większość ogrodników zaleca zastosowanie naturalnego nawozu, np. z obornika, w celu podniesienia temperatury pod folią. Konstrukcja inspektu jest bardzo niska i wąska. Umożliwia to jej łatwe przechowywanie poza okresem hodowlanym i bardzo ekonomiczną obsługę. Inspekt właściwie można zbudować z tego co jest poręką. Wystarczy, że ścianki po bokach grządek będą podniesione, a nad nimi zostanie rozpięta folia.

Tunel ogrodowy – wady i zalety

Tunel, lub inaczej namiot ogrodowy to rozwiązanie stosunkowo tanie, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. W zależności od potrzeb, konstrukcje te mogą być niskie i wąskie, lub wręcz przeciwnie skupiać pod sobą kilka rzędów upraw i umożliwiać swobodne poruszanie się w środku nawet wysokim osobom. Tunele ogrodowe są nieco bardziej od szklarni narażone na wahania temperatury i ciężko je wkomponować do ogrodu tak, by go nie szpeciły.

Szklarnia ogrodowa – wady i zalety

Szklarnia ogrodowa pozwala na wyjątkowo efektywne wytworzenie idealnego dla roślin mikroklimatu, a do tego zapewnia skuteczną ochronę przed insektami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Już nawet najprostsza konstrukcja szklarniowa, bez systemu grzewczego, pozwoli nam na całoroczną uprawę roślin, ponieważ jest wiele gatunków odpornych na drobne przymrozki, a w razie większych spadków temperatury, powinno wystarczyć zastosowanie agrowłókniny. Do tego zadbana konstrukcja szklarni to ciekawy element ogrodu, który w wielu przypadkach może stanowić wręcz aspekt dekoracyjny. Choć szklarnia ogrodowa ma wiele innych zalet, to niestety są też i wady. Jest to najdroższy sposób uprawy roślin pod osłonę, a dodatkowo trudno go przenieść, czy złożyć w razie potrzeby. W zamian za to otrzymujemy jednak możliwość rozwoju tej formy upraw, dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów oraz produkt o stosunkowo dużej wytrzymałości, który będzie służył nam latami.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Szklarnia, tunel czy inspekt?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in