Posiadanie swojego portalu w Internecie jest Twoim marzeniem? Pomożemy Ci je zrealizować! Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przy jego zakładaniu i o czym pamiętać, by już na starcie nie narazić się na porażkę. Powodzenia!
Zdecyduj, czy chcesz prowadzić portal czy wortal
Portal obejmuje swoim zasięgiem szereg zagadnień (zwykle są to informacje newsowe), natomiast wortal dotyczy tylko ściśle określonej, wąskiej grupy dziedzin bądź pojedynczej dziedziny. Polecamy celować w tę drugą grupę – najlepiej jest założyć serwis z treściami, które będą dotyczyć Twoich osobistych upodobań. Możesz postawić zatem np. na portal (wortal) modowy, medyczny, motoryzacyjny lub szerzej – lifestylowy.
Wybierz interesującą nazwę
Przede wszystkim nazwa musi oddawać charakter portalu i być łatwa w zapamiętaniu. Jednocześnie byłoby dobrze, gdyby wyróżniała się na tle nazw innych serwisów. Dlatego Twoim zadaniem jest znaleźć złoty środek w tej kwestii. Może burza mózgów z bliskimi albo znawcami tematu pomoże uzyskać idealną domenę?
Miej w zanadrzu kilku reklamodawców już na samym początku
Reklama na portalu generuje dla niego największe zyski. Z tego względu dobrze jest zabezpieczyć się na samym starcie kilkoma umowami z reklamodawcami. Artykuły sponsorowane, banery, reklama natywna, reklama w tle albo film – daj swoim klientom jak najwięcej możliwości promocji. Do poszukiwania reklamodawców zatrudnij profesjonalnego i doświadczonego handlowca, który przyciągnie jak największą liczbę klientów.
Zadbaj o kwestie techniczne strony www
Aby użytkownicy chętnie korzystali z Twojego portalu, strona musi być im przyjazna, a więc wpływać na jak największe zadowolenie w ramach UX (User Experience). Co się na to składa? Czytelność artykułów, przejrzysty układ elementów na stronie, layout – czcionka i kolory wiodące, sposób komentowania, nawigacja itd. Ma być jak najłatwiej dla odbiorcy!
Stwórz zgrany zespół kompetentnych dziennikarzy
Skoro już o pracownikach mowa… W pojedynkę nie będziesz prowadził przecież portalu internetowego. Zatrudnij dziennikarzy – każdy od swojej specjalizacji, programistę, wspomnianego wcześniej handlowca, księgowego (lub skorzystaj z usług biura rachunkowego), a także kogoś do obsługi klienta na recepcji. Na początek wystarczy.