Aby funkcjonować, sklepy potrzebują stale towaru. Żeby zdobyć towar, właściciele sklepów najczęściej kierują swoje kroki bezpośrednio do producentów lub do hurtowni. Te ostatnie sprawdzają się zarówno w przypadków towarów krajowych – wyprodukowanych w Polsce – jak i zagranicznych.
I chodzi też o artykuły pochodzące nawet z Chin oraz innych odległych krajów. Dla sklepów działających na terenie Polski to spore udogodnienie – oszczędność czasu i pieniędzy.
Trzeba przyznać, że sporym zainteresowaniem cieszą się ostatnio sklepy, których asortyment bazuje przede wszystkim na artykułach sprowadzanych z Chin. I tu sprawdza się – jako źródło produktów na sprzedaż – hurtownia chińska działająca w Polsce.
Z Chin do Polski – coraz prostsze, ale o pewnych rzeczach trzeba pamiętać
Kupując chińskie artykuły, klienci cenią przede wszystkim ich stosunkowo niskie ceny. Rośnie jednak świadomość co do minimalnej jakości, jaką powinny mieć kupowane przedmioty, niezależnie od tego, czy są to ozdoby, artykuły szkolne i biurowe, ubrania, naczynia, czy zabawki. Można się więc zastanawiać, czy tanie może być choć przeciętnie dobre. Otóż może, a nawet powinno. Na straży pewnych podstawowych norm dotyczących sprowadzanych z Chin artykułów oraz ich sprzedaży, stoi importer.
Osoba zajmująca się sprowadzaniem rzeczy z Chin powinien pamiętać bowiem o tym, że sprowadzone artykuły muszą posiadać:
- stosowne certyfikaty, zgodne z wymogami unijnymi
- stosowne oznaczenia
- instrukcję w języku polskim.
To absolutne podstawy, bez których artykuły nie powinny pojawić się na sklepowych półkach.
Towar z Chin nie przyjdzie z dnia na dzień
Kolejną sprawą są koszta transportu oraz jego czas. Import z Chin – z racji dystansu – zawsze trochę trwa. I tu sprawa wygląda prosto: tanio nie będzie szybko i szybko nie będzie tanio. Dlatego – wybierając tańszą opcję – należy pamiętać, że zanim towar trafi do hurtowni, może to potrwać dłużej niż 7-10 dni. Żeby zachować ciągłość obecności konkretnych towarów na półkach hurtowni, trzeba odpowiednio wcześnie o to zadbać. Chodzi o komfort zarówno firmy sprowadzającej produkty z Chin, jak i jej polskich klientów, czyli sklepów.
Przepisy
Rozpoczynając działalność polegającą na imporcie i to spoza krajów UE, należy najpierw zapoznać się z odpowiednimi przepisami i trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o możliwe zmiany zachodzące wraz z biegiem czasu. To pomoże w określaniu własnych obowiązków, ale i praw, jeśli w trakcie transakcji dojdzie do niedociągnięć i nieporozumień między stronami.