Jak zapewne doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy przedsiębiorca, który próbował swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Polski, wszelkiego rodzaju koszty i opłaty związane z zarządzanym biznesem mogą przyprawić o zawrót głowy.
Szczególnie we znaki dają się podatki, które właściciele przedsiębiorstw płacić muszą w ujęciu miesięcznym lub kwartalnym. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na tak zwaną optymalizację podatkową. Czym jest i na czym polega optymalizacja podatkowa?
W telegraficznym skrócie chodzi o to, aby w taki sposób ograniczyć koszty prowadzonej działalności i zmniejszyć wysokość płaconych podatków, aby firma zaczęła przynosić zauważalnie większe zyski, a jej prowadzenie stało się o wiele bardziej opłacalne. Jednym ze sposobów optymalizacji jest przeniesienie siedziby przedsiębiorstwa, jednakże zdaniem ekspertów działanie to balansuje niebezpiecznie blisko granicy pomiędzy prawnie dopuszczalnym a nielegalnym sposobem cięcia kosztów. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest bezsprzecznie podejmowanie działań w pełni zgodnych z przepisami obowiązującego prawa, co zagwarantuje nam, że zmniejszymy ponoszone wydatki jednocześnie nie narażając się na konsekwencje skarbowe. Jak to jednak zrobić?
Najpowszechniejszym sposobem optymalizacji podatkowej jest tak zwane unikanie opodatkowania. Nie oznacza to w żadnym wypadku uchylania się od zapłaty należnych obciążeń, a więc prób wprowadzenia w błąd Urzędu Skarbowego celem minimalizacji kosztów. Jest to korzystanie z przywilejów, które oferuje przedsiębiorcom państwo w formie różnorakich ulg, zwolnień, czy odliczeń. Właściwie podjęte działania księgowe sprawić mogą, że przy niewielkim wysiłku będziemy w stanie odliczyć od kosztów część lub w niektórych przypadkach nawet całość opodatkowania, co z kolei pozytywnie przełoży się na kondycję finansową naszego przedsiębiorstwa, szczególnie jeżeli prowadzimy dopiero raczkujący biznes, w przypadku którego każda zaoszczędzona złotówka jest wręcz na wagę złota.
Doskonałe efekty przynosi także planowanie podatkowe, a więc pozyskiwanie dodatkowych funduszy, przede wszystkim kredytów na rozwój firmy, dzięki którym możliwe jest nie tylko pokrycie kosztów bieżących i zainwestowanie w dalszy rozwój prowadzonego przedsiębiorstwa, ale także pokrycie zobowiązań podatkowych wynikających ze sprzedanych usług czy zaoferowanych klientom towarów. Kredyt, zwłaszcza niskooprocentowany, stanowi niezwykle korzystne wsparcie, szczególnie na początkowym stadium działalności, kiedy to wkład własny może okazać się niewystarczający na zakup niezbędnego osprzętu, narzędzi, czy w końcu – opłacenie podatku dochodowego lub składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne zarówno za przedsiębiorcę jak i za zatrudnionych przez niego pracowników.
Optymalizacja podatkowa jest często przedstawiana w negatywnym świetle, jednakże jeżeli zostanie ona przeprowadzona we właściwy sposób, może pozwolić właścicielowi firmy poczynić zauważalne oszczędności jak również na stałe zmniejszyć wysokość płaconych podatków, szczególnie dzięki korzystaniu z przysługujących właścicielom przedsiębiorstw oraz gwarantowanych polskim prawem ulg czy odliczeń.