Napięcie, niepokój, problemy z zasypianiem – jak sobie z nimi radzić?


emocje

Nadmierne napięcie nerwowe, lęki, nieuzasadnione fobie, a do tego problemy z zasypianiem czy wręcz bezsenność. Wiele osób zmaga się z takimi problemami, które niekoniecznie mają uzasadnione przyczyny. Powodem często są jednak sytuacje stresujące, trwające przez długi czas. Jak sobie radzić?

Reakcje, które budzą wątpliwości

Tuż przed ważnym egzaminem, wystąpieniem publicznym czy narodzinami dziecka. Takie sytuacje wiąże się z odczuwaniem stresu, wzrostem adrenaliny i napięcia, w tym mięśniowego. W kluczowych dla nas momentach zmieniają się reakcje organizmu. Może być odczuwane nadmierne pocenie, lęki, nerwowość, wahania nastroju. Jeśli taki stan trwa krótko i faktycznie związany jest z zaistniałą sytuacją, szybko ustępuje, a organizm zaczyna ponownie normalnie funkcjonować. Gdy jednak objawy utrzymują się przez długi czas, niezależnie od sytuacji życiowych, potrzebne jest znalezienie przyczyny.

Nadmiar stresu jest niezwykle szkodliwy dla organizmu. Zmienia się funkcjonowanie poszczególnych narządów i układów. Odczuwane objawy po stronie ciała, najczęściej mają swoje odzwierciedlenie w psychice.

Zbyt długo trwający stres, silny i wręcz paraliżujący, a do tego faktycznie pojawiające się sytuacje życiowe, które go wzmagają, kończą się rozmaitymi objawami. Mogą być odczuwane różnego rodzaju lęki. Rozwijają się nerwice, fobie, a wahania nastroju i wyolbrzymiane emocje, z czasem, niestety mogą przeradzać się w różne formy depresji.

Jak radzić sobie w trudnych chwilach?

Gdy takie stany występują sporadycznie, nie zaburzają codziennego funkcjonowania, można spróbować technik relaksacyjnych. Każdy jest inny, dlatego znalezienie indywidualnego sposobu na radzenie sobie ze stresem i napięciem, to klucz do odzyskania równowagi. Doraźnie mogą pomóc preparaty mające na celu łagodzenie występujących objawów, jak Neospasmina, Neostresin Forte czy ALAnerw ON.

Jeśli jednak odczuwane stres i napięcie zaczynają wpływać na poważne problemy ze snem, odbijają się na niemożności skoncentrowania się i codziennym funkcjonowaniu, należy koniecznie poszukać pomocy u specjalisty. Zwlekanie z tą kwestią z czasem doprowadza bowiem nawet do stanów, w których pojawia się poważne zagrożenie zdrowia, a także życia.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Napięcie, niepokój, problemy z zasypianiem – jak sobie z nimi radzić?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in