Malowane obrazy zamiast billboardów… i miasta pięknieją!


mural

Dobra reklama w przestrzeni miejskiej ma być widoczna i zwracać uwagę. Coraz częściej jednak jest ignorowana przez przechodniów, do tego burzy estetykę okolicy, dlatego reklamodawcy nie ustają w wysiłkach, by stosować nieszablonowe i nowoczesne formy. Sięgają zwłaszcza po street art, czyli ręcznie malowane obrazy, które doskonale wpisują się w krajobraz, są widoczne i zauważalne, a przy tym inspirujące.

Murale reklamowe zwiększają szansę na osiągnięcie zamierzonych efektów. Dlaczego? Ponieważ sam fakt wykorzystania innej formy promocyjnej już będzie zwracać uwagę. Do tego liczy się projekt, pomysł, a także wpisanie w estetykę okolicy i lokalny charakter. Jeśli do tego malowany obraz jest umieszczony w centrum miasta lub w kluczowym miejscu, wówczas można liczyć, że jego istnienie odnotuje więcej ludzi. Zapewniają to, co nie daje zwykła reklama: ze względu na to, że jest wyrazem sztuki, wykonana inną i ciekawą techniką, skłania do kontemplacji, zatrzymania się, a nawet jest zachętą do zrobienia zdjęcia.

Badanie wykonane w pierwszym kwartale 2018 roku przez firmę Kantar TNS jednoznacznie wykazało, że Polacy uważają, że siatki reklamowe i billboardy po prostu szpecą miasta, ponadto jest ich zdecydowanie za dużo. Zamiast nich zdecydowanie woleliby widzieć malowane obrazy i monumentalne murale, dzięki którym miasta po prostu pięknieją, a i podnoszą prestiż reklamowego produktu – tak uważa ponad 80% Polaków.

Kto wykonuje malowanie obrazów na zlecenie

Do wykonania murali angażowani są artyści, najczęściej lokalni, ale zdarzają się również światowe sławy, dzięki czemu kampanie są szeroko komentowane w mediach, co jeszcze bardziej zwiększa ich zasięg. O malowaniu obrazów na zamówienie piszą też sami artyści z Warszawy w tym artykule. W następnym akapicie przedstawiamy kilka nowo murali powstałych pod koniec 2018 roku wraz z oznaczeniem artysty.

Malowaniem murali zajmują się profesjonalne firmy mogące poszczycić się nie tylko umiejętnościami i talentem artystycznym, ale też bogatym portfolio. Większość z nich w swoim zespole ma utalentowanych grafficiarzy i malarzy, którzy wiedzą, jak łączyć tradycyjne obrazy ze sztuką nowoczesną, jakim jest street art. Dlatego malowanie obrazów na zlecenie jest coraz częstszą usługą, z której korzystają nie tylko instytucje, stowarzyszenia i korporacje, ale też mniejsze lokalne firmy jak restauracje i kluby, ponadto fascynujące murale możesz spotkać w galeriach, gdzie przoduje zwłaszcza graffiti 3D.

Przykłady nowych murali polskich w miastach

Murale nie pełnią tylko funkcji reklamowej, ale też upamiętniającą i mają wymiar społeczny. Dowodem na to są nowo powstałe murale. W Kruszwicy powstał imponujący mural przedstawiający legendarnego króla Popiela uciekającego przed myszami stworzył Marcin Fołda, artysta z Inowrocławia.

Z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie powstał mural Liberatora – alianckiego bombowca, który w sierpniu 1944 roku leciał na pomoc Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim i został zestrzelony nad krakowskim Zabłociem.

Przy katowickiej kopalni Wujek powstał mural upamiętniający dziewięciu górników zastrzelonych podczas krwawej pacyfikacji zakładu na początku stanu wojennego. Autorem malowidła jest francuski artysta o pseudonimie Al Sticking.

W Poznaniu niedawno powstał mural słynnej aktorki Krystyny Feldman z inicjatywy Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
1
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Malowane obrazy zamiast billboardów… i miasta pięknieją!

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in