Agroturystyka i działalność kulturalna


mazowsze

Agroturystyka jest taką dziedziną turystyki, z której korzysta duża grupa osób mających spore wymagania jeśli idzie obcowanie z kulturą. Część gości odwiedza gospodarstwa agroturystyczne po to by znaleźć zacisze do tworzenia. Dotyczy to między innymi pisarzy malarzy. Przykładami twórców lubiących tworzyć w wiejskim zaciszu mogą być choćby – Konstanty Ildefons Gałczyński, Bogdan Czeszko, Andrzej Strumiłło lub Jarosław Iwaszkiewicz.

Mimo to nierzadko właściciele gospodarstwa agroturystycznego bywają animatorami kultury lub stałymi uczestnikami lokalnych przedsięwzięć kulturalnych. Mamy dobre przykłady przedsięwzięć kulturalnych organizowanych przez gospodarstwa agroturystyczne choćby w mazowieckiem lub warmińsko-mazurskim.

Lokalne przedsięwzięcia kulturalne

Są gospodarstwa, które organizują u siebie imprezy kulturalne nieregularnie korzystając na przykład z pobliskiej obecności jakiegoś artysty. Są też takie, które systematycznie organizują na przykład spotkania z poezję śpiewaną lub przeglądy piosenki turystycznej.

Popularne są wystawy, organizowane zarówno wewnątrz pomieszczeń stanowiących część gospodarstwa jak i w pobliskim plenerze. Może to być malarstwo i fotografia. Nie są już czymś nowym plenery rzeźbiarskie organizowane w agroturystykach. Do popularnych należał cykliczny plener rzeźbiarski organizowany w Maćkowej Rudzie u Andrzeja Strumiłły, choć oficjalnie jego siedlisko nie jest agroturystyką. Mimo to ten plener może być świetnym przykładem uprawiania sztuki poza dużymi ośrodkami.

Dobrym pretekstem do sprowadzenia artystów są jubileusze powstania gospodarstwa.

Lokalne mini muzea

Są coraz bardziej popularne i cieszą się sporym powodzeniem wśród gości. Trudno jest je w ogromnej większości zaliczyć formalnie do muzeów, bowiem te muszą spełniać określone wymogi, mimo to nierzadko zawierają w swoich zbiorach ciekawe eksponaty, na ogół etnograficzne, czasem historyczne. Są to zatem prywatne izby regionalne. Bywa że nawet z pokazami pracy na zabytkowych krosnach lub tradycyjnej kuźni.

Uczestnictwo w kulturze

Właściciele gospodarstw agroturystycznych są coraz częściej widoczni jako uczestnicy lokalnych lub regionalnych przedsięwzięć kulturalnych. Czasem po prostu ze swoimi stoiskami, bywa też, że jako animatorzy lokalnych stowarzyszeń kultywujących tutejszą tradycję.

Są przykłady działań na rzecz udokumentowania lokalnej historii z uwzględnieniem tradycji rodzinnych. Powstają albumy fotograficzne, na co można zresztą pozyskać nierzadko środki zewnętrzne.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Agroturystyka i działalność kulturalna

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in