Kaszel suchy czy mokry? To pytanie każdy zna choćby z telewizyjnej reklamy. Można oczywiście kupić uniwersalny syrop na oba rodzaje kaszlu, ale warto też nauczyć się je rozpoznawać i zastosować najbardziej trafione leki.
Kaszel jest dolegliwością, która towarzyszy chorobom dróg oddechowych. Pojawia się w różnych dolegliwościach i odpowiednio do ich przebiegu ma różne przyczyny oraz charakterystykę. Na przykład zapalenie krtani rozpoznamy po charakterystycznym szczekającym w głosie kaszlu. Zapalenie gardła, grypa i inne rodzaje podrażnień związane z wysychaniem błony śluzowej spowodują kaszel suchy, angina czy kolejne stadia przeziębienia i grypy, wywołujące reakcję obronne organizmu, skończą się nadprodukcją wydzieliny śluzowej, która będzie spływać po ściankach gardła. Jeśli choroba się rozwinie, zainfekowany śluz zamieni się w wydzielinę ropną. W jednym i drugim przypadku kaszel będzie powodował odrywanie zawartości, dlatego możemy nazwać go kaszlem mokrym.
Na suchy kaszel – powłoka ochronna wewnątrz gardła
Rzecz jasna, na różne rodzaje kaszlu zostały przewidziane zupełnie odmienne substancje lecznicze. To przy kaszlu suchym stosujemy maści rozgrzewające na piersi, które powodują także wziewne działanie olejków eterycznych. Syrop na kaszel suchy powinien łagodzić podrażnienia. Najczęściej skomponowany jest z tradycyjnych substancji pochodzenia roślinnego, takich jak prawoślaz, tymianek czy sosna. Oprócz obkurczenia naczyń krwionośnych gęsta substancja oblepia gardło i przez dłuższy czas łagodzi podrażnienia. Podobnie działają domowe sposoby, takie jak mleko z masłem i miodem lub syrop z miodu i czosnku.
Na kaszel mokry – substancja, która usunie wydzielinę z dróg oddechowych
Kaszel mokry wymaga innego działania. Gęsta wydzielina może przyspieszyć rozwój zapalenia oskrzeli czy zapalenia płuc, więc należy jak najszybciej wymusić jego odrywanie. Substancja czynna syropu powinna wówczas powodować odruch wykrztuśny. Przykładem może być chlorowodorek ambroksolu, wchodzący w skład takich syropów jak Flavamed, Ambroksol, Aflegan czy Mucosolvan. Skuteczny syrop wykrztuśny powinien poradzić sobie z dużą ilością nawracającej wydzieliny, nawet w takich przypadkach jak mukowiscydoza czy zapalenie oskrzeli.