Miód rzepakowy to jeden z najzdrowszych, a zarazem i najpopularniejszych w Polsce rodzajów miodu. Posiada wyjątkowy, łagodny smak. Zaliczany jest do grona miodów nektarowych, wiosennych. Stąd też jest jednym z pierwszych, przynoszonych przez pszczoły po zimie do pasieki. W postaci płynnej posiada słomkową barwę, natomiast po skrystalizowaniu nabiera jasnożółtego, kremowego koloru.
Miody rzepakowe to szeroko dostępne produkty, które ze względu na swoje liczne prozdrowotne właściwości, są jednymi z chętniej wybieranych miodów na rynku. Są produktami, w przypadku których do krystalizacji dochodzi niezwykle szybko, a to za sprawą dużej zawartości glukozy oraz niskiej wilgotności. Charakteryzuje się delikatnym aromatem rzepaku, który z czasem przechowywania powoli słabnie.
Miód rzepakowy – smak
W smaku miód rzepakowy jest łagodny, bardzo słodki, a zarazem także lekko ostry z wyczuwalną nutką goryczy. Przez niektórych uważany jest za jeden z najdelikatniejszych miodów na rynku. Z kolei inni określają jako mdły. Nic więc dziwnego, że nie wszystkim odpowiada. Niekiedy wspomnianą niechęć u niektórych osób, potęguje charakterystyczny zapach produktu, który ze względu na nutę woni kwiatów rzepaku, może być odbierany jako nieprzyjemny i duszący.
Właściwości miodu rzepakowego
Miody rzepakowe na tle konkurencji, wyróżniają się najwyższą zawartością glukozy i aminokwasów, dzięki czemu są bogatym źródłem łatwo przyswajalnej energii. Dlatego też doskonale sprawdzają się w przypadku osób, których organizm jest wyczerpany długotrwałą chorobą. Z powodzeniem po wspomniany produkt mogą również sięgać rekonwalescenci, sportowcy oraz osoby, które są poddawane zarówno wysokiemu wysiłkowi fizycznemu, jak i intelektualnemu, ponieważ poprawia ich koncentrację i regenerację. Ze względu na witaminy i kwasy organiczne wpływa na odporność organizmu poprzez polepszenie nie tylko jego funkcji obronnych, ale także przeciwdrobnoustrojowych.
Dodatkowo miód rzepakowy, dzięki wysokiej zawartości łatwo przyswajalnej glukozy, nie obciąża wątroby, a co więcej pobudza i wzmaga jej działanie detoksykacyjne. To z kolei pozwala na szybsze pozbycie się wielu szkodliwych produktów przemiany materii. Przyczynia się również do poprawy wyglądu i napięcia skóry.
Zalety miodu rzepakowego
Dzięki wysokiej zawartości magnezu i potasu, produkt można stosować w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Jego regularne spożywanie przyczynia się nie tylko do wzmocnienia serca i stabilizacji ciśnienia krwi, ale także do spowolnienia postępujących zmian miażdżycowych. Przyspiesza gojenie ran, zapobiega zakażeniom i oczyszcza, dlatego też można go stosować zewnętrznie przy chorobach skóry lub oparzeniach.
Jest bogatym źródłem wielu bardzo cennych dla zdrowia składników mineralnych takich jak np. żelazo, potas, kobalt, fosfor, wapń, mangan, miedź oraz witaminę C, PP i witaminy z grupy B.