Jak właściwie dobrać lek na kaszel?


kaszel

Kaszel towarzyszy infekcjom wirusowym, ale i bakteryjnym. Może być objawem rozpoczynającego się zakażenia, a nawet poważnej choroby układu oddechowego. Towarzyszy wielu schorzeniom, a od jego rozpoznania zależny jest rodzaj zastosowanego leczenia. Jak wybrać właściwy lek na kaszel?

Objawy, które sugerują rodzaj kaszlu

Występujące objawy pozwalają określić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia. Inny jest ten, który towarzyszy infekcjom wirusowym, a odmienny ten, który pojawia się podczas infekcji bakteryjnych. Kaszel przewlekły może zaś sugerować poważne choroby. Choć sam w sobie stanowi odruch naturalny, pozwalający między innymi usunąć ciało obce z dróg oddechowych, gdy jest jednym z występujących objawów, wymaga wizyty lekarskiej. To zalecany sposób, by właściwie dobrać lek na kaszel i uporać się z uciążliwymi dolegliwościami.

Kaszel suchy i mokry – jaki lek na kaszel?

Kaszel suchy najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym. Pojawia się uczucie drapania i swędzenia w gardle. Nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny, a kaszel nasila się głównie w nocy i powoduje problemy ze snem. Infekcje dróg oddechowych, nawet już wyleczone, mogą sprawiać, że kaszel będzie się utrzymywał jeszcze przez kilka tygodni.

Jeśli infekcja górnych dróg oddechowych przebiega standardowo, kaszel suchy po kilku dniach przeradza się w mokry. Jemu zaś towarzyszy wydzielina, której odkrztuszanie ułatwia udrażnianie dróg oddechowych.

Lek na suchy kaszel powinien zawierać w swoim składzie substancje, które oddziałując na ośrodek kaszlu zlokalizowany w rdzeniu przedłużonym, doprowadzą do jego zahamowania. Preparaty stosowane w suchym kaszlu to między innymi syropy, w których można znaleźć zawartość ekstraktów z sosny. Takie medykamenty powinny być stosowane tylko wtedy, gdy kaszel bardzo dokucza i powoduje dolegliwości bólowe. Usilne hamowanie może bowiem powodować problem z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny, co pogłębia schorzenie.

W kaszlu mokrym stosuje się preparaty rozrzedzające wydzielinę, o działaniu wykrztuśnym, by ułatwić jej pozbycie się. W ich składzie można znaleźć substancje wzmagające ruch rzęsek nabłonka oddechowego.

Lek na kaszel powinien być dobrany z pomocą lekarza, ewentualnie farmaceuty. W zależności od innych występujących objawów, kaszel może być bowiem oznaką schorzenia wymagającego dokładniejszej diagnostyki.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak właściwie dobrać lek na kaszel?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in