Środki na przeczyszczenie – kiedy warto po nie sięgnąć?


zaparcia

Około 10% Polaków zmaga się z uporczywymi zaparciami. Każdy ma jednak inny rytm pracy jelit, a co za tym idzie, częstotliwość wypróżnień staje się kwestią indywidualną. Częste problemy z oddawaniem stolca, wymagają konsultacji lekarskiej. Doraźnie mogą pomóc środki na przeczyszczenie.

Środki na przeczyszczenie – w jaki sposób działają?

Wyróżnia się kilka grup środków przeczyszczających, w zależności od sposobu działania. Ich dobór powinien być dostosowany do występującego problemu, ale i kondycji zdrowotnej. Najbezpieczniejsze w stosowaniu są te preparaty, które zawierają w swoim składzie błonnik. Działają łagodnie, na zasadzie wchłaniania wody do jelita, co sprzyja formowaniu łatwych do wydalenia stolców.

Środki pęczniejące zatrzymują w masach kałowych większe ilości wody, co prowadzi, jak sama nazwa wskazuje, do pęcznienia stolca. Wzmaga się perystaltyka jelit i łatwiej wydalić masy kałowe. Z kolei środki zmiękczające i surfaktanty działają na zasadzie ułatwiania mieszania się płynów z masami kałowymi. Zasadę zmniejszenia wchłaniania wody wykorzystują preparaty osmotyczne. Woda pozostająca w jelicie pozwala uformować miękką masę kałową, z której wydaleniem nie ma już problemów. Wzmożoną perystaltykę powodują środki stymulujące. Ich zadaniem jest pobudzenie do skurczy mięśni, dzięki czemu łatwiej wydalić stolec.

Przyczyny zaparć

Zaparcia czynnościowe spowodowane są najczęściej złymi nawykami. Z tego względu, zanim sięgnie się po środki na przeczyszczenie, warto spróbować zmienić swój codzienny jadłospis, a także wspomniane nawyki. Początków problemów z zaparciami upatruje się w powstrzymywaniu się od wypróżnień. Drugim powodem jest wypijanie zbyt małej ilości płynów w ciągu doby. Zaleca się wypijać około 40 ml płynów w przeliczeniu na kilogram masy ciała, co daje około 3 litrów dla osób ważących 75 kg.

Dieta ubogoresztkowa i ubogowęglowodanowa, również wpływają na coraz częstsze zaparcia. Do tego brak aktywności fizycznej oraz powstrzymywanie się od oddawania gazów, które powodują unieruchomienie jelita.

Zmieniając swój jadłospis, dbając o odpowiednią ilość wypijanych płynów w ciągu doby, dokładając do tego aktywność fizyczną, można poradzić sobie z zaparciami. Wspomagająco zaś i doraźnie sprawdzają się wybrane środki na przeczyszczenie.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Środki na przeczyszczenie – kiedy warto po nie sięgnąć?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in