Jak ostrzy się noże introligatorskie?


praca

Wszystkie intensywnie eksploatowane narzędzia i przyrządy zużywają się. Podobnie jest z nożami introligatorskimi. Akcesoria tego typu mają określony przez producenta limit cykli cięć, po którego przekroczeniu stają się one mniej wydajne, a w rezultacie ich ostrza mogą ulec trwałemu uszkodzeniu. Jedyną rozsądną opcją jest profesjonalne ostrzenie noży, gdy zbliża się granica przewidzianej przez producenta ilości cięć. Jak wygląda proces ostrzenia noży introligatorskich? Jakie są korzyści z oddania ostrz do profesjonalnej szlifierni?

Ostrzenie noży introligatorskich – przebieg procesu

W pierwszej kolejności ostrza noży introligatorskich są poddawane prostowaniu. Następnie ostrzy się je przy pomocy szlifierek. Warto przy tym postawić na szlifiernię, która posiada w swoim parku maszynowym urządzenia głównych producentów – Gockel, Reform czy MVM. Właściwa regulacja maszyn jest kluczem do odpowiedniego rezultatu. Do ostrzenia poszczególnych rodzajów ostrz przeznaczone są stosowne szlifierki – inne zostaną użyte do noży listwowych, inne zaś do noży krążkowych i narzędzi specjalistycznych. Standardowe ostrzenie to zebranie około 0,3 mm stali z wysokości noża. W im gorszym stanie jest ostrze, tym więcej materiału trzeba zebrać, co zmniejsza ilość kolejnych ostrzeń.

Błędy, które zdarzają się przy ostrzeniu noży introligatorskich

Dlaczego zlecenie ostrzenia noży introligatorskich profesjonalistom jest tak ważne? Źle naostrzone ostrza utrudniają bądź uniemożliwiają pracę tak samo, jak tępe. Ostrze o złym kącie naostrzenia może przyczynić się do zerwania śrub bezpieczeństwa w krajarce. Nierówne cięcie może doprowadzić również do skrzywienia krawędzi tnącej, a nawet niewłaściwej geometrii całego noża, zaś rysy i smugi powstałe w trakcie ostrzenia spowodują szczerby na ostrzach.

Częste błędy, do których dochodzi w trakcie ostrzenia noży introligatorskich, to także uszkodzenia termiczne. Objawiają się one jako miejscowe przypalenia, powstałe wskutek przekroczenia nominalnej temperatury ostrzenia. W efekcie materiał, z którego zrobiony jest nóż, mięknie i traci miejscowo twardość, w efekcie czego nóż może nawet pęknąć w czasie pracy.

Korzyści z ostrzenia noży introligatorskich w profesjonalnej szlifierni

Profesjonalnie naostrzone ostrza są podstawą precyzyjnego cięcia. Jakość szlifu będzie więc miała bezpośredni wpływ na przebieg pracy i jej ostateczny rezultat. Ponadto, odpowiednio przeprowadzone ostrzenie wyeliminuje powstawanie mikro szczerb, które są odpowiedzialne za trwałe uszkodzenia ostrza, zwiększając tym samym jego żywotność, co z kolei przełoży się na zmniejszenie częstotliwości wymiany noży i ich ostrzenia. Oznacza to zredukowanie czasu ewentualnych przestojów maszyn tnących. Na pierwszy rzut oka widać więc liczne ekonomiczne korzyści, które wynikają z właściwego ostrzenia noży introligatorskich, zaś odwlekanie tego procesu, które pozornie pozwala zaoszczędzić, może skutkować poważniejszymi wydatkami.

Więcej informacji: https://mix-graf.pl/serwis.html

What's Your Reaction?

Cry Cry
1
Cry
Cute Cute
2
Cute
Damn Damn
2
Damn
Dislike Dislike
1
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak ostrzy się noże introligatorskie?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in