Wymiana opon w samochodzie


auto

Komfortowe prowadzenie auta to kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z elementów zapewniających bezpieczną jazdę są odpowiednie do pory roku opony. Zapobiegną one wpadnięciu w poślizg oraz pozwolą skutecznie hamować na oblodzonej szosie.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Moment zmiany opon na zimowe powinien być uzależniony tylko od warunków atmosferycznych. Producenci zalecają, aby zmienić opony na zimowe wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Oznacza to, że zmieniamy opony dopiero wtedy, gdy temperatura przez kilka dni spada poniżej tej wartości. Wymiana opon powinna być przeprowadzona przed pierwszym śniegiem. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznej jazdy na letnich oponach, których skład będzie niedostosowany do temperatury otoczenia.

Dlaczego warto zmieniać opony?

Opon zimowych nie należy jednak zmieniać zbyt pochopnie. Modele różnią się od siebie składem mieszanki, z której są wykonane. Opony zimowe wyróżnia bardziej miękka mieszanka, która pozwoli zachować elastyczność w przypadku niskich temperatur. Mieszanka zapewni w zimowych warunkach optymalne warunki do jazdy. Pamiętajmy jednak, że opony zimowe nie sprawdzą się w przypadku wysokich temperatur. Mieszanka będzie sprawować się dużo gorzej na gorącym asfalcie. Dojdzie również do szybszego zużycia bieżnika.

Co odróżnia opony zimowe od letnich?

Rodzaj opon można odróżnić gołym okiem. Różnicę zauważymy po dokładnym przyjrzeniu się. Na oponach znajdziemy odpowiednie oznaczenia i parametry, które pozwolą na szybkie rozpoznanie rodzaju. Oznaczenie zawiera płatek śniegu i jest stosowane przez wszystkich producentów opon. Drugi czynnik w rozpoznaniu opon to bieżnik. W przypadku opon zimowych jest bardziej wyrazisty, a nacięcia są głębsze. Na oponie zauważymy również więcej nacięć. Zapewniają one większą przyczepność opon.

Wymiana opon

Jeśli nie kupujemy nowych opon zimowych przed zmianą, należy poddać je kontroli jakości. Warto wiedzieć, że taka kontrola polega na skontrolowaniu głębokości bieżnika. Prawo polskie zezwala na stosowanie opon o minimalnej głębokości bieżnika 1,6 mm. Eksperci podkreślają jednak, że opony powinniśmy wymienić, gdy bieżnik ma mniej niż 4 mm. Podkreślają, że poniżej tej wartości opony przestają spełniać swoje podstawowe zadania. Salon Hyundai oferuje profesjonalną wymianę opon. Specjaliści dokładnie zweryfikują jakość opon i w razie potrzeby doradzą zakup nowego modelu. Profesjonalne doradztwo zapewni bezpieczeństwo na drodze i pozwoli długo cieszyć się z dobrej kondycji opon.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Wymiana opon w samochodzie

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in