Aminokwasy endogenne – czy można dostarczać komórkom większe ilości l-glutaminy?


aminokwasy

Każdy aminokwas odgrywa ważną rolę w metabolizmie człowieka. Bez tych związków nie działają prawidłowo układ nerwowy ani mięśniowy, nie udałaby się przemiana materii ani produkcja hormonów i enzymów. Kiedy można suplementować budulec białek i peptydów?

Aminokwasy dzielimy na endogenne, wytwarzane przez organizm z substancji zawartych w pokarmie i egzogenne, dostarczane wprost z pożywienia. Absolutną większość substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu stanowią aminokwasy endogenne. Na ich liście znajdują się między innymi alanina, asparagina i kwas asparaginowy, cysteina, glicyna, l-glutamina i kwas glutaminowy.

Niektórych aminokwasów organizm nie potrafi wytworzyć lub produkuje w niewystarczających ilościach

Jednakże istnieją też aminokwasy, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, syntetyzujący je z pożywienia. Zdarza się również, że zdolności produkcyjne komórek nie zapewniają wystarczających ilości tych substancji. Walina, izoleucyna, fenyloalanina, metionina czy leucyna wytwarzają się poprzez rozpad białek dostarczamy organizmowi z pokarmem, a do ich wytworzenia niezbędne są enzymy, takie jak na przykład pepsyna.

Czy powinno się stosować suplementację endogennego aminokwasu?

Na tym tle największy ilościowo ludzki aminokwas, czyli l-glutamina, wygląda na paliwo produkowane w hurtowych ilościach. Suplementy zawierające tę substancję wywołują rozmaite opinie, od skrajnie sceptycznych aż po wyrażone przez entuzjastów, którzy przyjmowanie syntetycznej l-glutaminy zalecają w bardzo wielu sytuacjach. Najczęściej zalecają go podczas budowania masy mięśniowej.

Na ratunek walczącemu organizmowi. Kiedy l-glutamina wytworzona przez nasze ciało nie wystarcza

Trudno przecenić możliwość suplementacji tak kluczowej substancji jak l glutamina w przypadku zaburzonej pracy organizmu. Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że należy dostarczać organizmowi dodatkowych ilości tego aminokwasu, gdy walczy on np. z rozległymi poparzeniami lub wielonarządowym urazem. Zaangażowanie wytworzonych przez organizm glutaminy i kwasu glutaminowego do procesów ratowania zdewastowanych części ciała i gojenia ran sprawia, że brakuje ich tam, gdzie są niezbędne dla metabolizmu.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Aminokwasy endogenne – czy można dostarczać komórkom większe ilości l-glutaminy?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in