Każdy aminokwas odgrywa ważną rolę w metabolizmie człowieka. Bez tych związków nie działają prawidłowo układ nerwowy ani mięśniowy, nie udałaby się przemiana materii ani produkcja hormonów i enzymów. Kiedy można suplementować budulec białek i peptydów?
Aminokwasy dzielimy na endogenne, wytwarzane przez organizm z substancji zawartych w pokarmie i egzogenne, dostarczane wprost z pożywienia. Absolutną większość substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu stanowią aminokwasy endogenne. Na ich liście znajdują się między innymi alanina, asparagina i kwas asparaginowy, cysteina, glicyna, l-glutamina i kwas glutaminowy.
Niektórych aminokwasów organizm nie potrafi wytworzyć lub produkuje w niewystarczających ilościach
Jednakże istnieją też aminokwasy, których organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, syntetyzujący je z pożywienia. Zdarza się również, że zdolności produkcyjne komórek nie zapewniają wystarczających ilości tych substancji. Walina, izoleucyna, fenyloalanina, metionina czy leucyna wytwarzają się poprzez rozpad białek dostarczamy organizmowi z pokarmem, a do ich wytworzenia niezbędne są enzymy, takie jak na przykład pepsyna.
Czy powinno się stosować suplementację endogennego aminokwasu?
Na tym tle największy ilościowo ludzki aminokwas, czyli l-glutamina, wygląda na paliwo produkowane w hurtowych ilościach. Suplementy zawierające tę substancję wywołują rozmaite opinie, od skrajnie sceptycznych aż po wyrażone przez entuzjastów, którzy przyjmowanie syntetycznej l-glutaminy zalecają w bardzo wielu sytuacjach. Najczęściej zalecają go podczas budowania masy mięśniowej.
Na ratunek walczącemu organizmowi. Kiedy l-glutamina wytworzona przez nasze ciało nie wystarcza
Trudno przecenić możliwość suplementacji tak kluczowej substancji jak l glutamina w przypadku zaburzonej pracy organizmu. Stwierdzono ponad wszelką wątpliwość, że należy dostarczać organizmowi dodatkowych ilości tego aminokwasu, gdy walczy on np. z rozległymi poparzeniami lub wielonarządowym urazem. Zaangażowanie wytworzonych przez organizm glutaminy i kwasu glutaminowego do procesów ratowania zdewastowanych części ciała i gojenia ran sprawia, że brakuje ich tam, gdzie są niezbędne dla metabolizmu.