Sole mineralne dla sportowców


siłownia

Nie tylko profesjonalni sportowcy powinni mieć świadomość tego, że zarówno mocny trening fizyczny, bardzo spokojny rozgrzewkowy wysiłek jak i rekreacyjne, rodzinne spędzanie czasu – zawsze wiąże się z ryzykiem kontuzji, a także pewnymi ubytkami metabolicznymi i komórkowymi organizmu. Sole mineralne są tymi mikroelementami, które w najszybszym stopniu ulegają zarówno bezpośredniemu wypłukaniu z organizmu, wraz z wodą pod postacią potu oraz w drugiej kolejności moczu.

Dodatkowo, te same sole biorą udział w podstawowych procesach metabolicznych organizmu i dlatego ich nagły niedobór wynikający z ich nagłego, skokowego i niezapowiedzianego skoku bądź spadku – może być bardzo groźny zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty. O ile jednak zawodowcy nie mogliby nigdy pozwolić sobie na pominięcie właściwej suplementacji czy pomijanie nawodnienia, o tyle amatorzy często zapominają o tym, jak ważne są sole mineralne – zwłaszcza przed wysiłkiem, w jego trakcie jak i po zakończeniu.

W jakiej postaci przyjmować sole mineralne?

 Naturalnym i najskuteczniejszym sposobem na przyjmowanie soli mineralnych jest oczywiście ich spożywanie wraz z wodą. W ten sposób wchłaniają się najszybciej, a przy okazji pozwalają na jednoczesne nawodnienie komórek. Przy wysiłku fizycznym właściwe nawodnienie organizmu to absolutne minimum – tym bardziej przy wysokich temperaturach, kiedy to nawet osobom nie ćwiczącym nic na otwartym powietrzu zaleca się spożywanie dodatkowych ilości płynów, zwłaszcza zaś wody.

Rozpuszczenie soli mineralnych w wodzie to idealny sposób na zadbanie o właściwe chłodzenie organizmu, więc dla ułatwienia sobie przyjmowania takich napojów, zwłaszcza latem, warto pomyśleć o ich wcześniejszym schłodzeniu. Jeśli nie mamy czasu na ich wcześniejsze przygotowanie, zawsze warto rozważyć ich zblendowanie z kostkami lodu.

Sole mineralne własnej produkcji

Warto pamiętać również o tym, że sole mineralne nie muszą pochodzić ze specjalnych mieszanek i z powodzeniem uzyskać można ich ogromne stężenie wykorzystując zwykłą sól czy chociażby sok z niektórych owoców jak cytryna. Dzięki temu, wraz z minimalnym dodatkiem innych substancji pochodzenia roślinnego działających jak antyoksydanty czy substancje wspomagające spalanie komórek organizmu – we własnym domu przygotować można doskonale zbilansowany, smaczny i jednocześnie tani, niemniej skuteczny niż gotowe na rynku mieszanki, szejk mineralny do zastosowania w sporcie oraz zwykłym wypoczynku.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Sole mineralne dla sportowców

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in