Choroba zwyrodnieniowa stawów – sprawdź, jak jej przeciwdziałać, zanim cię uziemi na dobre


senior

Wszyscy słyszeli o osteoporozie, czyli chorobie osłabiającej strukturę kości. A co wiemy o osteoartozie? To nic innego jak choroba zwyrodnieniowa stawów, na którą może cierpieć nawet co piąty Polak.

Najpierw utrudnia życie, w dalszym stadium rozwoju może prowadzić do przewlekłego odczuwania bólu czy nawet niepełnosprawności. Najczęściej zmiany dotyczą stawów kolanowych. Najważniejszą przyczyną tego schorzenia jest otyłość, która mechanicznie obciąża stawy. Równie istotnymi czynnikami są zaburzenia lipidowe i hormonalne oraz cukrzyca. W przebiegu choroby zs zmiany dotyczą całego stawu. Stopniowej degradacji ulega warstwa chrząstki wyściełająca powierzchnię kości wewnątrz ich połączenia. Oznacza to jej ścieńczenie oraz znaczne zwężenie szpary stawowej. Zwiększa się masa kostna, tworząc pomiędzy obiema warstwami wyrośla, tzw. osteofity.

Pierwsze sygnały wysyłane przez kolana – nie powinieneś tego lekceważyć

Jak rozpoznać chorobę zwyrodnieniową stawów? Pierwsze sygnały to ból i sztywność, która przechodzi nie później niż po upływie pół godziny, wszystkie ograniczenia ruchowe i charakterystyczne trzeszczenie w stawach. Zaawansowana postać zwyrodnienia daje się zaobserwować w badaniach radiologicznych, ale jest to już najczęściej stadium choroby, w której należy wdrożyć zaawansowane leczenie.

Lepiej odbudowywać chrząstkę niż działać przeciwbólowo

Warto zadbać o odpowiedni dobór środków farmakologicznych, Dla złagodzenia bólu stosuje się zwykłe substancje przeciwbólowe, takie jak paracetamol (Apap, Panadol), jednak ich długotrwałe przyjmowanie może obciążyć organizm. By przeciwdziałać zmianom obrębie stawu lub spowalniać je w łagodnej fazie rozwoju, stosujemy niesteroidowe środki przeciwzapalne, leki odbudowujące chrząstkę (Piascledine 300) lub suplementy diety zawierające kolagen (Artresan, Opokan, Collaflex). Pomocne będą również preparaty bogate w kwas hialuronowy w postaci tabletek (Colahial) lub zastrzyków (Biovisc, Go-On), co znacznie spowolni procesy chorobotwórcze. Z naturalnych składników diety można wymienić kurkumę i ziarna sezamu.

Zacznij od ćwiczeń i ruchu. To bardzo pomoże twoim stawom

Przeciwdziałanie chorobie zwyrodnieniowej powinno zacząć się jednak od zmiany stylu życia. U osób z nadwagą i otyłych będzie to zdecydowana redukcja masy ciała, uzupełniona przez ćwiczenia fizyczne. Najlepsze będą takie, które nie obciążą stawów, jak na przykład pływanie czy jazda na rowerze. Ważne jest również wzmocnienie mięśni, co zmniejsza eksploatację stawów.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Choroba zwyrodnieniowa stawów – sprawdź, jak jej przeciwdziałać, zanim cię uziemi na dobre

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in