Naturalne sposoby na zatoki


zatoki

Problemy z zatokami wciąż mogą utrudnić życie wielu osobom. Na szczęście już do przeszłości należą czasy, gdy pacjent musiał zmierzyć się z bolesnymi punkcjami. Zanim sięgniemy po farmakologię, warto połączyć nowoczesne urządzenia do inhalacji i irygacji zatok ze sprawdzonymi domowymi metodami.

Jakie zioła na zatoki? Natura daje nam całkiem spory wybór

Ważną rolę wśród nich odgrywają substancje zawarte w ziołach. Wykazują one silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a także rozkurczowe. Ziele fiołka trójbarwnego zawiera substancje zwane saponinami, które zwalczają stan zapalny, a przy zastosowaniu witaminy C znacząco wzmacniają odporność organizmu. Ziele tymianku posiada właściwości rozkurczowe oraz bakteriobójcze, a także – co ważne w zapaleniu błony śluzowej zatok – rozrzedza drażniącą wydzielinę. Na zatoki dobra będzie również mięta pieprzowa, nie tylko do picia – napar z mięty obkurcza tkanki, przez co ułatwia wymianę powietrza przez zatkany nos i zajęte wnęki. Można skorzystać również z dobrodziejstw kwiatu czarnego bzu, tradycyjnego środka na ochronę śluzówki dróg oddechowych. Podobnie długą historią w leczeniu przeziębień i chorób dróg oddechowych wykazuje się napar z koszyczków drzewa lipowego.

Olejki eteryczne na zatoki? Najlepiej dostarczyć je w formie inhalacji

Powszechnie znane są właściwości lawendy, która odstrasza nie tylko owady, ale także niszczy drobnoustroje. Znakomicie nadaje się do zastosowania na zatoki, bowiem zawarte w niej olejki eteryczne świetnie sprawdzą się podczas inhalacji. Ta metoda, polegająca na przyjmowaniu substancji leczniczych drogą wziewną, nie musi wcale ograniczać się do przepisanych przez specjalistę farmaceutyków. Inne zioła z dużą zawartością olejków eterycznych, takie jak kwiat rumianku i ziele szałwi, są równie skuteczne na zatoki, jak w leczeniu przeziębień.

Irygacja przyniesie szybką ulgę zajętym zatokom

Kolejnym sposobem na zatoki jest irygacja, czyli płukanie. W przeciwieństwie do inhalacji, bezpośredni kontakt błon śluzowych zatok z substancjami pochodzenia roślinnego może spowodować jeszcze większe podrażnienie. Dlatego w tym wypadku najlepiej użyć gotowych preparatów, dostępnych w zestawach ze sprzętem do irygacji. Środki ziołowe na zatoki można używać w formie naparów, wywarów lub w postaci gotowych, skoncentrowanych preparatów dostępnych w sklepach zielarskich oraz aptekach.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Naturalne sposoby na zatoki

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in