Czy istnieją skuteczne leki na grypę?


lekarze

Grypa to choroba wywołana przez wirusy z grupy Orthomyxoviridae. Jej objawy są silne i gwałtowne. Najczęściej są to: wysoka gorączka, problemy z oddychaniem, katar oraz bóle mięśni i stawów. Grypa może prowadzić do poważnych chorób, dlatego tak ważny jest skuteczny proces leczenia.

Objawy grypy

Obecnie grypa jest jedną z najbardziej powszechnych chorób wirusowych. Dotyka ona coraz większej części populacji. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Właśnie wtedy placówki medyczne uruchamiają dodatkowe dyżury lekarzy oraz otwierają specjalne punkty informacyjne dla osób, które podejrzewają u siebie obecność grypy. Nic dziwnego, bowiem grypa jest chorobą, która może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego podstawowym elementem leczenia są skuteczne leki na grypę. Powinny być dobrane w zależności od szczepu wirusa, którym może być typ A, B lub C. Dlatego leki na grypę muszą być dobrane przez lekarza tak, aby mogły zwalczać określony typ wirusa. Najlepiej, jeśli ich podanie nastąpi w przeciągu od 24 do 48 godzin. Leki na grypę to inhibitory neuraminidazy. Są to oseltamiwir oraz zanamiwir, dostępne wyłącznie na receptę. Skutecznie zwalczają wirusy typu A i B, przeciwdziałając replikacji wirusa. Natomiast inhibitory białka, czyli amantadyna oraz rymantadyna eliminują wyłącznie grypę typu A. Ich stosowania należy unikać w przypadku problemów układu nerwowego takich jak na przykład miażdżyca naczyń mózgowych oraz padaczka.

Niebezpieczeństwo choroby

Grypa w zależności od osoby może mieć różny przebieg, jednak szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet w ciąży, dzieci do piątego roku życia oraz osób otyłych. Równie ważną rolę, co leczenie grypy odgrywa profilaktyka. Najpopularniejszą i najbardziej skuteczną metodą znacznie zmniejszającą ryzyko zachorowania są coroczne szczepienia przeciwko grypie. Zapobiegają one nie tylko zachorowaniom, ale również zmniejszają powikłania pogrypowe, które niejednokrotnie są bardzo poważne, a czasem są nawet bezpośrednią przyczyną zgonu. Należy pamiętać, że szczepionka nie daje całkowitej gwarancji przed zakażeniem wirusem grypy. Uniknięcie choroby jest możliwe również dzięki bogatej w witaminy diecie oraz utrzymaniu umiarkowanej aktywności fizycznej. Ponadto ważne jest dbanie o odpowiednią higienę, częste mycie rąk oraz unikanie zatłoczonych miejsc w sezonie zachorowań.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Czy istnieją skuteczne leki na grypę?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in