Chorujesz na cukrzycę i miewasz kłopoty ze snem? Poznaj powody problemów z zasypianiem oraz sposoby na walkę z bezsennością. Bezsenność to przykra dolegliwość, przez którą cierpi wiele osób, chorych na cukrzycę i nie tylko. Wpływ na to ma wiele czynników: od skoków poziomu glukozy, przez zbyt szybkie tempo życia po stres i inne choroby.
Bezsenność i cukrzyca – jaki mają związek
Bezsenność i cukrzycą – te słowa niestety zbyt często pojawiają się obok siebie. Istnieje kilka powodów dlaczego chorzy mają problem z zasypianiem, a także dlaczego budzą się w ciągu nocy. Pierwszym czynnikiem są nagłe skoki poziomu cukru, które sprawiają, że diabetycy często miewają problemy z zasypianiem. Kolejną kwestią jest budzenie się, by pójść do toalety częściej niż ma to miejsce u osób zdrowych. Dzieje się tak z dwóch powodów: wysoki poziom cukru sam w sobie przyczynia się do konieczności częstszego oddawania moczu, ale także powodem jest to, że chorzy odczuwają spore pragnienie, przez co piją w ciągu nocy spore ilości płynów. Nie bez znaczenia jest także to, że nagłe obniżenie poziomu cukru powoduje bardzo złe samopoczucie, zawroty głowy. Czynniki te wywołują u chorych irytację, rozdrażnienie oraz chroniczne zmęczenie.
Jak walczyć z bezsennością?
Aby uniknąć kłopotów z zasypianiem, cukrzycy powinni wyjątkowo zadbać o właściwą, zdrową dietę. Dobrym sposobem jest zapoznanie się ze specjalistyczną literaturą dla diabetyków, w której chorzy znajdą zasady porady na to, jak przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki. Ponadto powinni stale kontrolować poziom glukozy we krwi przy pomocy specjalistycznych aparatów do mierzenia cukru, czyli glukometrów. Dzięki temu mogą zapobiec nadmiernemu wzrostowi poziomu cukru i tym samym, uniknąć problemów z zasypianiem.
Inne czynniki wpływające na problemy z zasypianiem
Niewłaściwy styl życia oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe to główne i najczęstsze przyczyny bezsenności. Brak regularności, tj. chodzenie spać o różnych porach, ucinanie dłuższych drzemek w ciągu dnia, spożywanie posiłków późnym wieczorem, picie dużej ilości napojów z kofeiną, nadużywanie alkoholu – to wszystko negatywnie wpływa na organizm i może przyczynić się w dużym stopniu do pojawienia się kłopotów z zasypianiem.
Stres a sen
Przewlekły stres ma ogromny wpływ na długość i jakość snu. Osoby, które borykają się z życiowymi problemami, narażone są na problemy z zaśnięciem. Nagromadzone emocje, które nie pozwalają udać się na tak potrzebny spoczynek muszą znaleźć ujście, bowiem w przeciwnym razie organizm będzie naprawdę wycieńczony. Ciągły stan czuwania, jaki towarzyszy osobom, żyjącym w stresie powoduje nie tylko zmęczenie, ale i rozdrażnienie, a gdy trwa zbyt długo i jest niezdiagnozowany i nieleczony, może prowadzić do depresji.
Niewydolność serca
Problemy z zasypianiem dotykają osób, cierpiących z powodu lewokomorowej niewydolności serca. Chorzy skarżą się na duszności, które wymuszają na nim przebudzenie i przyjęcie pozycji siedzącej. Konieczna jest wizyta u specjalisty i dobranie odpowiedniej metody leczenia.
Nadczynność tarczycy
Chorzy na nadczynność tarczycy bardzo często mają problemy z zasypianiem. Podwyższony poziom hormonów sprawia, że czują oni niepokój, rozdrażnienie, lęk, a także mają przyspieszoną pracę serca, co utrudnia zasypianie.
Zgaga
Ta dolegliwość potrafi uprzykrzyć zarówno dzienne, jak i nocne życie. Chorzy wybudzają się nawet kilka razy w ciągu nocy i tym samym cierpią z powodu zmęczenia.
Przyczyny bezsenności są różne. Część z nich, jak cukrzyca, wymaga odpowiedniej diety i leczenia, natomiast inne można zwalczyć domowymi sposobami, np. dbając o dostęp do świeżego powietrza w sypialni, zmieniając swoje nawyki żywieniowe.