Jakie elementy odblaskowe można spotkać na drodze?


droga

Punktowe elementy odblaskowe na jezdni to poziome oznakowania drogi, które mają za zadanie wspomagać bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Te dość proste rozwiązania, w rzeczywistości okazują się być niezwykle skuteczne. W końcu należy pamiętać, że zarówno nocą, jak i podczas intensywnych opadów deszczu, kierowca ma mocno ograniczoną widoczność na drodze, dlatego też tak ważne jest stosowanie tzw. uzupełniających punktowych elementów odblaskowych.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest niezwykle ważną kwestią, na którą wpływ ma szereg różnego rodzaju czynników. Stąd też od lat stosuje się takie rozwiązania jak poziome, punktowe elementy odblaskowe na jezdni (można je zakupić np. w sklepie https://zped.com.pl/kategoria-produktu/akcesoria/odblaski-i-elementy-odblaskowe/), których celem jest wspomaganie bezpieczeństwa na drodze. Doskonale sprawdzają się nie tylko nocą, ale także w przypadku złych warunków pogodowy, które w znacznym stopniu ograniczających widoczność. Mowa w tym momencie zarówno o intensywnym deszczu, mgle, jak i śnieżycy.

Kocie oczka – najczęściej stosowane elementy odblaskowe na jezdni

Elementami emitującymi światła odblaskowe na jezdni, z którymi to najczęściej mamy do czynienia w ruchu drogowym i które mimo swojej prostej budowy, okazują się być niezwykle skutecznym rozwiązaniem, są kocie oczka. Charakteryzują się dużym stopniem wytrzymałości na ścieranie, zgniatanie oraz uderzenia. Działają na zasadzie odbicia, czyli świecą w momencie, gdy pada na nie światło, pochodzące najczęściej z reflektora, które jest następnie odbijane w kierunku, z którego przyszło.

Omawiany element odblaskowy zaliczany jest do pasywnych oznakowań i pełni bardzo ważną rolę w ruchu drogowym, ponieważ pozwala na odbicie światła pojazdów pod każdym kątem, zwiększając tym samym bezpieczeństwo użytkowników drogi, naprowadzając ich na odpowiedni tor jazdy. Kocie oczka mogą występować w trzech kolorach, tj. białym, żółtym i czerwonym. Ten ostatni stosowany jest zazwyczaj do oznaczenia prawych krawędzi jezdni. Ze względu na zastosowanie wysokiej jakości materiału w postaci polietylenu, opisywany element odblaskowy z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do tymczasowego, jak i trwałego znakowania.

Innymi sprawdzonymi rozwiązaniami wykorzystywanymi w celu zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które tak samo jak kocie oczka przyczyniają się również do poprawy komfortu jazdy oraz redukcji liczby wypadków drogowych, są słupki drogowe z wbudowanym reflektorem. Ze względu na to, że mają zapewniać skuteczną ochronę przed dzikimi zwierzętami, określane są mianem wilczych oczu. Ich zadaniem jest informowanie/ostrzeganie o ewentualnym zamiarze wtargnięcia na jezdnie dzikich zwierząt.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jakie elementy odblaskowe można spotkać na drodze?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in