Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?


dom

Mając w planach zakup nieruchomości, należy przede wszystkim dokonać analizy potrzeb naszej rodziny. Zakup mieszkania lub domu to poważna decyzja, która niesie za sobą wysokie koszty i zobowiązanie na wiele lat. Nie dla każdej rodziny sprawdzi się ten sam rodzaj nieruchomości.

Mieszkanie: zalety i wady

Zakup mieszkania to dobra opcja dla osób ceniących bliskość punktów usługowych i handlowych. Obok nieruchomości na pewno będą znajdowały się także szkoły, przedszkola lub ośrodki zdrowia. Komunikacja z różnymi częściami miasta będzie możliwe dzięki rozwiniętej sieci komunikacyjnej. Dużą zaletą jest także ułatwiony dojazd do pracy. Rynek nieruchomości oferuje wyjątkowo dużą ilość mieszkań, dzięki czemu bez problemu znajdziemy adekwatne do potrzeb. Klient może wybierać z rynku pierwotnego, wtórnego, mieszkań w bloku lub kamienicy. Wybór mieszkania to także wygoda, ponieważ nie trzeba martwić się o remont budynku czy koszenie trawy. Życie w mieszkaniu wiąże się także z niższymi opłatami, które ustala spółdzielnia. Mieszkanie to życie we wspólnocie, która nie do końca może być zgodna z oczekiwaniami. To także mniejsza ilość przestrzeni i brak własnego ogrodu czy tarasu, które mogą być miejscem wypoczynku. Mieszkania często zlokalizowane są w dość hałaśliwej okolicy, co może przeszkadzać w odpoczynku. Chcąc wybudować dom, należy poszukać działki budowlanej.

Dom: zalety i wady

Wybór domu to przede wszystkim niezależność, która pozwoli czuć się swobodnie w ogrodzie czy na tarasie. W przydomowym ogródku można zapalić grilla czy ognisko. Własny dom to także większa przestrzeń zarówno wnętrz, jak i ogrodu. Większa przestrzeń umożliwi postawienie basenu, sauny lub stworzenie miejsca na garderobę. Zamieszkanie w domu zapewni ciszę i spokój oraz bliskość z naturą. Domy na obrzeżach miasta są sporo tańsze niż mieszkania w centrum. Pamiętajmy jednak, że wybierając dom decydujemy się na więcej pracy związanej z jego utrzymaniem. Mowa o koszeniu trawy, dbaniu o ogród czy remoncie dachu i elewacji. Utrudnieniem może być także odległość od punktów usługowych, pracy lub szkół. Codzienne stanie w korkach do centrum może znacznie utrudnić życie i zmniejszyć ilość czasu wolnego. Dom to także konieczność samodzielnego dbania o ogrzewanie.

Dom szeregowy: zalety i wady

Domy szeregowe są coraz bardziej popularne, a ich właściciele podają wiele zalet. Do niewątpliwych zalet domów szeregowych należy ich położenie, które zlokalizowane jest na terenach miejskich. Dom ma swoje prywatne wejście, co zapewni większą prywatność niż mieszkanie w bloku. Domy szeregowe znajdują się na osiedlach, które są już skończone. Umożliwi to zamieszanie w miejscu, które jest funkcjonalne. Wybór domu szeregowego to także możliwość posiadania własnego ogródka, który może być miejscem spotkań lub odpoczynku. Zauważmy jednak, że poszczególni mieszkańcy mają bardzo mały wpływ na projekt domu i osiedla, a domy szeregowe są projektowane jako pewien zespół. Klient nie będzie mógł zmienić projektu domu do swoich potrzeb. Dom szeregowy to ograniczona liczba wariantów aranżacji wnętrza. Wybierając dom szeregowy nie będziemy mieć możliwości rozbudowy.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in