Czy proces naboru gruntu może sprawiać kłopoty? W tym tekście przeczytacie jakiego rodzaju grunty są możliwe do nabycia i jak wygląda cały proces kupna ziemi. Niestety nie zawsze proces zakupu idzie gładko. Po drodze można się natknąć na różnego rodzaju przeszkody.
Miejcie na uwadze fakt, iż nie każdy grunt, który uda Wam się kupić lub odziedziczyć, nadaje się dalej do sprzedaży lub do budowy na nim domu. Cena ziemi jest uzależniona przede wszystkim od jej położenia oraz wielkości. Kolejnym czynnikiem gwarantującym konkretną cenę rynkową gruntu jest uwarunkowanie w planie zagospodarowania przestrzennego. To oznacza przede wszystkim jej formę użytkowania, ukształtowanie lub ewentualne uciążliwości. Jednak to co najważniejsze – zagospodarowanie przestrzenne powie nam również, czy na działce są planowane jakiekolwiek inwestycje i czy w ogóle jest możliwa budowa na niej budynku.
Proces zakupu gruntu jest zależny od rodzaju ziemi, w jaką macie zamiar zainwestować. W przypadku zakupu ziemi rolnej, przeszkodą może być jej położenie, a co za tym idzie czy teren jest podmokły, skażony lub czy ziemię dotyka nadmierna susza. W przypadku gruntu rolnego warto dobrze się zorientować – czy przypadkiem ziemia nie jest narażona na ewentualną powódź. Nie tylko osoby prywatne dokonują zakupu gruntu. Do grona kupujących należą również firmy. W tej sytuacji obsługa prawna firm może być sporym ułatwieniem oraz ubezpieczeniem w trakcie zakupu gruntu. Jakie pułapki mogą czyhać na kupującego? W przypadku zakupu ziemi budowlanej, sprawa wygląda trochę inaczej. Ziemia budowlana może być przeznaczona pod budowę jednorodzinną, budownictwo deweloperskie lub budowę o przeznaczeniu przemysłowym, takim jak hale przemysłowe.
Musicie mieć na uwadze dokładne “prześwietlenie” inwestycji pod względem prawnym. Tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, osoby prywatne mogą mieć pewne utrudnienia. Natomiast obsługa prawna firm może bardzo wspomóc kupujących. Sprawdzenie przyszłej inwestycji może nas uchronić przed kupieniem przysłowiowego kota w worku. Problemem, który stanie na drodze, może być skomplikowany stan prawny ziemi, wcześniejsze obciążenie nieruchomości, lub brak dostępu do drogi czy problem z dostępem do przyłączy typu gaz czy prąd. Jak widać kupno gruntu nie jest prostym procesem. Musicie mieć na uwadze fakt, iż każdy zakup gruntu (niezależnie czy dotyczy on gruntu rolnego czy pod zabudowę), wiąże się z wieloma aspektami. To znaczy, że zanim dokonacie zakupu powinniście się zorientować czy ziemia, na której skupiacie swoją uwagę posiada wszelkie niezbędne pozwolenia oraz jej dokumentacja jest zgodna z prawem oraz Waszymi zamierzeniami. Warto zwrócić również uwagę na to, że rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami, a ceny gruntów są uzależnione od wielu zmiennych. Jeśli myślicie poważnie o zakupie ziemi, powinniście obserwować rynek nieruchomości przez dłuższy czas, ponieważ ceny ofertowe często są przeszacowane.