Rynek pierwotny mieszkań – wady i zalety


mieszkanie

Jedną z pierwszych decyzji jaką muszą podjąć ci, którzy planują zakup mieszkania jest ta dotycząca stanu lokalu. Do wyboru mamy mieszkania z rynku pierwotnego – chodzi tu o mieszkania nowe, sprzedawane przez deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe, a także mieszkania z rynku wtórnego – czyli takie, które miało już właściciela lub kilku właścicieli.

Jak pokazują liczne badania ponad połowa Polaków decyduje się na zakup mieszkań z rynku pierwotnego. Wiadomo, lubimy to co nowe, ładne i pachnące. Czy takie rozwiązanie to tylko zalety, czy może również jakieś wady? Przeczytajcie poniższy artykuł by dowiedzieć się czy nowe mieszkanie to dobra opcja dla Was.

Bez remontu

To jedna z większych zalet mieszkań z rynku pierwotnego. Nie trzeba robić remontu, skuwać starych płytek, wymieniać podłóg, zrywać tapet. Wchodzimy do nowego mieszkania, które od początku do końca urządzamy według własnych upodobań. To ogromna oszczędność czasu ale i kosztów.

Większy wybór

Rynek pierwotny oferuje znacznie więcej lokali do wyboru. Co ważne nowych mieszkań stale przybywa, ciągle powstają nowe mieszkania, są realizowane według nowoczesnych standardów, wyposażone w windy, które montowane są już od parteru, a nie jak dawniej od pierwszego piętra, podziemne parkingi czy podjazdy dla wózków inwalidzkich.

Niższe koty

Kupując mieszkania na rynku pierwotnym można uniknąć kosztów pośrednictwa – kupujemy bezpośrednio od dewelopera, nie ma konieczności opłacania podatku cywilno-prawnego. Istnieje również możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego z różnych programów rządowych np. MdM.

To tylko niektóre zalety, jeśli chodzi o wady – też coś się znajdzie.

Lokalizacja

Jeśli komuś bardzo zależy na tym by zamieszkać w centrum lepszym rozwiązaniem będzie rynek wtórny. Prawda jest taka, że ciężko znaleźć nowe mieszkania w ścisłym centrum, a jeśli już to ceny mogą zwalić z nóg.

Koszty wyposażenia

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego można zaoszczędzić na zakupie sprzętów czy elementów wyposażenia, które zdecydowali się zostawić poprzedni właściciele. Na stanie są również takie podstawowe elementy jak wc czy zlew w kuchni, dzięki czemu można się szybko wprowadzić i urządzić, podczas gdy w nowym mieszkaniu trzeba czekać na podłączenie i zamontowanie wszystkiego.

Obietnice bez pokrycia

Nie zawsze deweloper wywiązuje się ze wszystkich obietnic. Zwykle przygotowane wizualizacje osiedla zawierają pięknie zagospodarowane tereny zielone, plac zabaw dla dzieci itp. Zdarza się jednak, że po sprzedaniu mieszkań deweloper odsuwa w czasie realizację wcześniejszych obietnic, przez co mieszkańcy nie mogą w pełni korzystać z obiecanego komfortu.

Wybór (nie) łatwy

Każdy kto planuje zakup mieszkania powinien dobrze się zastanowić i rozważyć wszystkie za oraz przeciw, wybrać opcje, która dla niego będzie najlepsza.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Rynek pierwotny mieszkań – wady i zalety

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in