Jak skutecznie dbać o zęby?


zęby

Piękny, śnieżnobiały, zdrowy uśmiech – kto o nim nie marzy? Nie każdy jednak może cieszyć się perfekcyjnym stanem uzębienia choćby ze względu na wady zgryzu czy skłonności do występowania próchnicy. Na szczęście każdy ma możliwość zadbać o zęby za pomocą najlepszych preparatów pielęgnujących jamę ustaną.

Wybierz odpowiednią pastę

Wbrew pozorom, nawet najdroższa pasta nie pomoże ci w uzyskaniu perfekcyjnego uśmiechu, kiedy będzie dla ciebie nieodpowiednia. Inne pasty stosuje się na problemy z dziąsłami, inne z kolei przy zębach nadwrażliwych. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego, zanim zdecydujesz się na odpowiednią serię preparatów, zdobądź wiedzę na ich temat oraz skonsultuj się z twoim stomatologiem, który pomoże ci dokonać odpowiedniego wyboru. W każdej dobrej aptece czy drogerii można kupić pasty, które mają już swoją dość długą tradycję, np. Elmex, blanx czy meridol.

Wybielanie

Jeśli szkliwo twoich zębów jest pokryte osadem i nieestetycznymi przebarwieniami, wtedy wybielanie staje się koniecznością. Często też decydują się na nie osoby, których zęby były leczone kanałowo i niestety bardzo straciły na swoim estetycznym wyglądzie. Za pomocą pasty do zębów można wybielić zęby o 1 lub 2 odcienie, dzięki zawartych w niej środkach ściernych – granulkach lub drobinkach. Ich zadanie polega na rozpuszczeniu kamienia nazębnego, który można dzięki temu łatwiej usunąć z płytki nazębnej. Trzeba jednak pamiętać, że wskaźnik ścieralności RDA nie powinien przekraczać wartości 200, bo może dojść do uszkodzenia szkliwa. Oczywiście można też wybielać zęby u stomatologa, który założy na szkliwo odpowiedni żel z nadtlenkiem wodoru i naświetli je za pomocą specjalnej lampy.

Płyny do płukania i nici dentystyczne

Płyny do płukania zębów, podobnie jak pasty, mogą mieć różne przeznaczenie. Jedne odświeżają oddech, drugie pomagają przy problemach z dziąsłami, a jeszcze innych używa się przy nadwrażliwości zębów. Niezależnie jednak od tego, jaki płyn wybierzesz, pomoże ci on w oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Płyny do płukania walczą z bakteriami, przywracają odpowiedni odczyn pH w jamie ustnej oraz chronią przed odkładaniem się płytki nazębnej. Większość z nich gwarantuje również świeży oddech.

Po wypłukaniu ust płynem trzeba użyć dobrych nici dentystycznych, które odczyszczą miejsca między zębami. Wybór również jest spory. Możesz zdecydować się na nici woskowane, jeśli chcesz, aby były odporne na pękanie. Z kolei nici niewoskowane mogą się strzępić, ale dotrą w nawet najwęższe szczeliny.

Co jeszcze warto stosować?

Możesz płukać jamę ustną naparem wykonanym na bazie rumianku lub szałwii, działającym przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Warto też raz w tygodniu nakładać na zęby specjalny żel o dużej wartości fluoru, który remineralizuje zęby i zapewnia lepszą ochronę przed próchnicą.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Jak skutecznie dbać o zęby?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in