Dlaczego warto wykonać kilka zdjęć do CV?


praca

Poszukiwanie pracy to dość trudny proces – w końcu jeśli chcemy coś zmienić w życiu czy zacząć rozwijać się w danej branży zależy nam, by znaleźć posadę w dobrej firmie, jak najlepiej płatną i taką, gdzie będzie możliwy np. awans i podwyżki wynagrodzenia. Z roku na rok wymagania pracodawców są coraz większe, ale i poziom umiejętności potencjalnych pracowników większy. Jak wygląda proces rekrutacji i czy w CV zawsze trzeba załączać zdjęcie?

Przepisy kodeksu pracy nie regulują procesu rekrutacji jednoznacznie. Nie znaczy to jednak, że takie ogłoszenia i rozmowy kwalifikacyjne nie są unormowane w żadnym zakresie – mają tu swój udział zapisy dotyczące m.in. równego traktowania czy stosowania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych wszystkich kandydatów na wskazane stanowisko. Łatwo zauważyć, że takie anonse wskazują na jakie stanowisko prowadzony jest nabór, wymagane kwalifikacje, np. wykształcenie, znajomość języków obcych itd. Nie można w ogłoszeniu wskazać takich wymagań jak wiek, narodowość, poglądy religijne – prawo pracy zabrania bowiem dyskryminacji. Skoro powyższe nie mają wpływu na pracę nie mogą być brane pod uwagę przy zatrudnieniu na dane stanowisko. Jeśli jednak wiek czy płeć, kondycja fizyczna czy choćby przeszłość kryminalna mogą mieć znaczenie dla pracodawcy i będzie on w stanie to udowodnić, wskazanie tych kryteriów jest dopuszczalne. Wiele kwestii budzi nadal kontrowersje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej – pracodawcy mogą o pewne kwestie pytać, ale wiele powinno nie być poruszanych, np. przekonania polityczne, religię, orientację seksualną czy plany rodzinne (głównie dotyczy to kobiet).

Obecnie dostępnych jest w sieci wiele przykładowych CV, z których nierzadko korzystamy przy tworzeniu własnego. Jeśli dołożymy starań dzięki dobremu życiorysowi jesteśmy w stanie zrobić dobre wrażenie i zachęcić pracodawcę czy rekrutera do zaproszenia nas na kolejny etap. W wielu ogłoszeniach zamieszczona jest wzmianka o potrzebie załączenia zdjęcia, w wielu jeśli ta informacja się nie pojawia obowiązku nie mamy, ale warto jednak dodać fotografię – dzięki niej mamy większe szanse na zdobycie pracy (choć dla wielu osób dobór zdjęcia stanowi problem i przez to są „spalone” na wstępie). Jakie zdjęcie załączyć, a czego unikać?

Jeśli chcemy przedstawić naszą osobę jak najlepiej powinniśmy dołączyć do CV zdjęcie adekwatne do stanowiska, o jakie się ubiegamy – inne będzie najlepsze zdjęcie do pracy w marketingu czy tam, gdzie wymagana jest odpowiednia prezencja, a inne do pracy w banku czy urzędzie. Jedno jest pewne – jeśli zdjęcie nie przekracza granicy uznanej za dopuszczalną, będzie odpowiednim. Nie warto załączać zdjęć z wycieczek, imprez i spotkań towarzyskich, w nieodpowiednim stroju (np. kostiumie kąpielowym czy slipach kąpielowych). Zwrócimy uwagę rekrutera, ale z pewnością nie tak, by dostać angaż. Bardziej kreatywnie mogą podejść do zdjęć kandydaci, od których pracodawca wymaga kreatywności, twórczości czy atrakcyjnego wyglądu. Jeśli nie, poprzez niewłaściwe zdjęcie możemy zostać skreśleni na początku procesu bo pracodawca odbierze to jako nieprofesjonalne i niepoważne z naszej strony.

Należy zaznaczyć, że zdjęciem wymaganym i pożądanym przez rekruterów jest zdjęcie legitymacyjne (dowodowe, paszportowe), gdzie widoczna jest twarz i część korpusu. Wygląd powinien być jak najbardziej oficjalny, strój i jego kolorystyka stonowane, bez nadmiaru biżuterii, dodatków i mocnych kolorów.
Nie szata zdobi człowieka, ale pierwsze wrażenie pracodawcy może pomóc nam w osiągnięciu celu i zaproszeniu do kolejnego etapu rekrutacji. Dobre zdjęcie pozwoli na ocenę nie tylko naszego podejścia do procesu, ale pomaga określić nasza osobowość. Zdjęcie do CV powinno zatem być wykonane przez profesjonalistę, z zachowaniem formy dokumentowej. Najlepiej, aby takich zdjęć mieć więcej ponieważ powinno ono współgrać z całością.

Jak się ubrać? Strój powinien być dopasowany do firmy, do jakiej aplikujemy – co innego wypada założyć ubiegając się o prace w banku czy korporacji, a inaczej do firm mniej formalnych, choć i tam nie można przesadzić z uśmiechem i luzem.

Obiektyw lubi szarości, grafity, błękity i granaty. Najlepiej unikać czarnych i białych partii ubioru. Panie i panowie nie powinni łączyć zbyt wielu wzorów tkanin i wielu kolorów, najlepiej sprawdzą się ubrania jednolite. Biżuterię ograniczamy do minimum, łącznie z okularami. Dress code wskakuje, że guziki powinny być zapięte, ramiona zakryte – tego warto się trzymać także przy profesjonalnych zdjęciach do CV.

Czego unikać? Niepożądane są zdjęcia słabej jakości, na nieodpowiednim tle. Oczywiście należy rezygnować ze zdjęć, z bohaterami „drugiego planu”. Rzecz jasna tworząc profil zawodowy można wykorzystać mniej profesjonalne fotografie, ale wyłącznie spełniające ww. zasady. Ważne, by tego samego, jak najbardziej aktualnego zdjęcia używać we wszystkich mediach społecznościowych – łatwiej będzie nas odszukać.

Potrzebne jest kilka zdjęć? Często przydają się choćby do ankiet, wykorzystywanych w narzędziach, dzięki czemu użytkownicy oceniają i wybierają najlepsze, z regułą pierwszego wrażenia. To pozwoli wybrać odpowiednią fotografie do CV, jakie chcemy złożyć w najbliższym czasie. Obcy ludzie mogą spojrzeć na zdjęcia i na nas z dystansem i ocenić, gdzie wyglądamy najkorzystniej.

Artykuł przygotowany przez:
Blik – fotografia wizerunkowa do materiałach prasowych czy CV

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
1
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Dlaczego warto wykonać kilka zdjęć do CV?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in