Pokoje jednoosobowe są wciąż niezwykle popularnym rodzajem lokalu przeznaczonym pod wynajem. Z tej opcji korzystają zazwyczaj studenci z ograniczonym budżetem oraz młode osoby, które nie stać na wynajem choćby kawalerki (lub po prostu szkoda im na to pieniędzy). Jeśli jesteś jeszcze przed wynajmem pokoju, zobacz, na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań tego odpowiedniego.
1. Cena
Choć wydaje Ci się to oczywistą kwestią, którą nie trzeba omawiać, to jednak jako profesjonalna agencja nieruchomości zwracamy na nią uwagę nie tylko ze względu na różnorodność budżetu przyszłych najemców. Często zdarza się tak, że właściciele mieszkania zawyżają ceny pokoi i stosują różnego rodzaju triki marketingowe, które mają zachęcić młode osoby do zapłacenia większych pieniędzy (np. informacja, że pokój jest świeżo wyremontowany lub jeszcze nikt w nim nie mieszkał). Warto zrobić rozeznanie, ile kosztują inne pokoje o podobnym standardzie czy innych identycznych cechach i porównać je z tym, na który zwróciłeś wcześniej uwagę.
2. Lokalizacja
Jesteś zmotoryzowany, więc dojazdy do centrum do pracy nie stanowią dla Ciebie żadnego problemu? Postaw na pokój na obrzeżach miasta, który z reguły cechuje się niższą ceną. Jeśli z kolei wizja przemieszczania się busem przez pół miasta nie jest Ci bliska, wybierz pokój w śródmieściu. To jednak ogólnikowa reguła – najlepiej jest dopasować lokalizację pokoju do miejsc, w których spędzasz najwięcej czasu, np. praca, uczelnia czy ulubiona knajpa, w której najczęściej spotykasz się z przyjaciółmi.
3. Wielkość
Wystarczy Ci mała przestrzeń z łóżkiem i biurkiem? A może masz swoją komodę, regał i inne rzeczy, z którymi chcesz się przeprowadzić? Dopasuj wielkość pokoju do swoich potrzeb. Zawsze jednak doradzamy, by wybrać większy pokój, np. w razie ewentualnego jego doposażenia w przyszłości (minimum 10 metrów kwadratowych).
4. Rodzaj pokoju
Mowa o tym, czy pokój jest przechodni czy też nieprzechodni. Te pierwsze są już rzadziej spotykane, ale to dobra opcja dla osób chcących maksymalnie zaoszczędzić na wynajmie – takie pomieszczenia są zawsze tańsze. Jednak jeśli zależy Ci na prywatności i nie wyobrażasz sobie, żeby współlokator przechodził przez Twój pokój do kuchni lub łazienki, postaw na pokój nieprzechodni. W tym wypadku warto nieco dopłacić.
5. Współlokatorzy
To ostatni poruszany aspekt, ale nie najmniej ważny – wręcz przeciwnie. Od Ciebie zależy, jaka ich liczba będzie dla Ciebie najlepsza. Z uwagi na komfort najlepiej będzie jednak zamieszkać z maksymalnie 2 dodatkowymi osobami. Zwróć też uwagę na osobowość i charakter współlokatorów podczas oględzin pokoju – w końcu będziecie razem dzielić przestrzeń, więc musicie się jakoś dogadywać.