Za co Polacy kupują mieszkania? Nie uwierzysz, ile gotówki mamy w portfelach


mieszkanie

Chociaż każdego roku odnotowuje się coraz większą liczbę zaciąganych przez Polaków kredytów, to jednocześnie wzrasta ilość tych, którzy decydują się na zakup nieruchomości za gotówkę. Czy wiesz, że potencjalni właściciele mieszkań na swoje konto indywidualne lokują coraz więcej środków? Mają coraz więcej oszczędności, przez co kredyt hipoteczny nie zawsze staje się konieczny.

Co mówią banki?

Ponieważ wszystkie instytucje bankowe odnotowują spadek liczby zaciąganych kredytów hipotecznych, muszą się starać o zdobywanie i utrzymywanie klientów w inny sposób. Oferują więc konto indywidualne czy oszczędnościowe na o wiele bardziej korzystnych warunkach, zachęcają do zakładania lokat czy inwestowania w funduszach. Wszystko po to, by generować zysk.

Banki zdają sobie doskonale sprawę z tego, że Polacy są coraz bardziej świadomi w kwestii zarządzania swoimi finansami. Wszystkie usługi i produkty bankowe muszą być teraz „szyte na miarę”. Mają spełniać oczekiwania klienta i dawać cały pakiet dodatkowych korzyści. Teraz liczy się jakość obsługi i komfort współpracy. Czasy, w których to bank dyktował warunki, już dawno się skończyły.

Dlaczego Polacy stawiają na konto indywidualne?

O wiele bardziej wolimy oszczędzać i lokować pieniądze na konto indywidualne niż zaciągać kredyt hipoteczny. Wpływ na to mają przede wszystkim coraz większe ograniczenia ze strony banków. Trzeba wiedzieć, że potencjalny kredytobiorca, by wziąć kredyt na mieszkanie, musi wnieść aż 20% wkładu własnego. Do tego musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową, a więc osiągać konkretny dochód.

I to nie wszystko. Uznajemy, że oszczędności, jakie gromadzimy, mając konto indywidualne to najbardziej bezpieczna opcja. Bierzemy pod uwagę słabą sytuację Frankowiczów, zdajemy sobie sprawę, że stopy procentowe mogą wzrosnąć.

Co na to deweloperzy?

Wydawać by się mogło, że dla sprzedawców mieszkań nie ma większego znaczenia, z jakich środków zostanie pokryte zobowiązanie finansowe. Dla większości to jednak zapłata gotówką jest bardziej komfortowa, bo omijany jest proces starania się nabywcy mieszkania o kredyt w banku. Minimalizowane jest również ryzyko braku posiadania odpowiednich pieniędzy na zakup nieruchomości.

Z drugiej jednak strony procedura bankowa, jaka wiąże się z uzyskaniem kredytu hipotecznego, nie trwa długo – decyzję kredytową klient otrzymuje już po kilku dniach od złożenia wniosku. Wsparcie finansowe ze strony banku wiąże się też najczęściej z uzyskaniem pomocy profesjonalnych doradców. To oni załatwiają za klienta szereg formalności i sprawnie przeprowadzają przez całą procedurę.

Cieszy fakt, że polskie społeczeństwo coraz bardziej się wzbogaca. Dzięki temu nie musimy się zadłużać, a rynek nieruchomości nadal przeżywa wzmożony rozwój. Mamy świadomość konieczności oszczędzania, dzięki czemu nasza sytuacja finansowa jest coraz lepsza.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Za co Polacy kupują mieszkania? Nie uwierzysz, ile gotówki mamy w portfelach

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in