Historia herbaty


herbata

Pijąc herbatę, na pewno nie zastanawiasz się nad tym, skąd ona pochodzi. Delektujesz się chwilą i niesamowitym smakiem, ale z pewnością brakuje ci czasu na rozważania dotyczące jej pochodzenia. Warto jednak poświęcić chwilę na poznanie swojego ulubionego napoju i zgłębienie jego historii po to, aby podczas spotkań rodzinnych móc zaskakiwać ciekawostkami.

Skąd właściwie wzięła się herbata?

Mówiąc o herbacie, na pewno od razu myślisz o Chinach. To właśnie tam zaczęła się jej historia. Istnieje wiele legend i opowieści dotyczących tego cudownego naparu. Niektórzy wierzą, że pierwszą herbatę wypił cesarz Shen Nung. Inni natomiast opowiadają legendę o buddyjskim świętym, który zakopał własne powieki.

Podobno w tym miejscu wyrosły pierwsze, gęste krzaki. Jedno jest pewne. W VIII wieku powstała trzytomowa księga o herbacie i jej właściwościach. Jej autorem jest Lu Yu, który miał ogromną wiedzę z zakresu parzenia wspaniałych liści.

W niektórych miejscach picie herbaty to prawdziwy rytuał. Jednym z nich jest niewątpliwie Japonia. Do tego kraju herbata trafiła za sprawą pewnego mnicha, który przekazał odrobinę suszu cesarzowi. Japończycy przypisywali herbacie cudowne właściwości. Wierzyli, że niewielka jej ilość pomaga skoncentrować się na medytacji i odpędza senność.

Nie wiemy dokładnie, kto przywiózł cenny susz do Europy. Pewne jest, że stało się to w XVII wieku. Traktowany był on wtedy jako towar luksusowy. Był bardzo drogi i tylko nieliczni mogli pozwolić sobie na jego skosztowanie. W Polsce zaparzenie pierwszej filiżanki herbaty przypadło prawdopodobnie żonie Jana Kazimierza. Upowszechnił ją z kolei Stanisław August Poniatowski.

A jak dzisiaj jest z tą herbatą?

Nie trzeba nikomu mówić, że jest ona towarem bardzo popularnym. Gości z pewnością w każdym domu. Jest ważnym elementem spotkań rodzinnych i towarzyskich.

Pozwala na odrobinę relaksu i stanowi miłą pauzę w ciągu dnia pełnego emocji. Znane są jej różne odmiany. Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj. Jedni gustują w delikatnym smaku zielonej, inni zaś zrobiliby wszystko dla filiżanki ziemistej w smaku herbaty czerwonej.

Potrzebujesz idealnej odmiany na rodzinne spotkanie? Chcesz, aby jej smak zaskoczył wszystkich zgromadzonych? Odwiedź stronę www.herbatazcejlonu.pl i rozsmakuj się w prawdziwej herbacie z Cejlonu!

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
1
WTF

Historia herbaty

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in