Gładka jak pupa niemowlaka? Delikatna skóra dzieci do pierwszego roku życia wymaga szczególnej ochrony


dziekco

Największą pochwałą, jaka może dotyczyć kondycji skóry, jest określenie „gładka jak pupa niemowlaka”. Jednak skóra noworodków i niemowląt nie tylko pięknie i świeżo wygląda, ale jest także narażona na wiele rozmaitych zagrożeń. Sprawdź, jak funkcjonuje i na co jest narażony naskórek twojego maleństwa, by skutecznie wspomóc jego pielęgnację.

Zewnętrzna warstwa naskórka u niemowląt jest dużo cieńsza niż u starszych dzieci i osób dorosłych. Wpływają na to proporcjonalnie mniejsze komórki, które szybko dzielą się i przekształcają wraz z rozwojem dziecka. Noworodek nie posiada też w pełni ukształtowanych gruczołów łojowych i potowych. Maleńkie dziecko zupełnie inaczej się poci, a jego skóra inaczej reaguje na wodę, także tę, która dostaje się do niej z zewnątrz.

Czego brakuje skórze człowieka w pierwszym roku życia?

W okresie prenatalnym maleństwo przebywa w środowisku wodnym, a tuż po urodzeniu traci ochronę, którą stanowiła maź płodowa. Odczyn PH skóry noworodka jest dużo mniej kwaśny niż w przypadku starszych dzieci, nie mówiąc o osobach dorosłych. Dlatego jest ona pozbawiona tzw. płaszcza hydrolipidowego, który stanowi dodatkową barierę ochronną skóry. Przez to delikatna skóra niemowlaka jest dużo bardziej zagrożona podrażnieniami oraz infekcjami. Należy o nią dbać szczególnie w okolicy pieluszkowej, narażonej na stały kontakt z kałem i  moczem.

Środki pielęgnacyjne dla niemowląt – niezastąpione kosmetyki specjalnego przeznaczenia

Do pierwszego roku życia skóra dziecka wykazuje się zwiększonym wchłanianiem różnych czynników i substancji z zewnątrz. Dobre kosmetyki dla niemowląt muszą uwzględniać te różnice, zapewniając dziecku ochronę, która z jednej strony będzie łagodna dla naskórka, a z drugiej skutecznie ochroni ją przede zewnętrznymi zagrożeniami. Dlatego środki pielęgnacji dla najmniejszych dzieci muszą być skomponowane zupełnie inaczej. Przy doborze kosmetyków warto zdecydować się produkty z jednej linii. Jeśli stosujemy na przykład  krem ochronny Hipp Babysanft, powinniśmy używać również oliwki i mleczka z tej serii, a nie Bambino lub Johnson’s Baby – i odwrotnie. Natłuszczająca oliwka zatrzymuje wilgoć, mleczko chroni i wyrównuje poziom wilgotności, a kremy wzbogacone lipidami zastępują brakujące powłoki ochronne.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Gładka jak pupa niemowlaka? Delikatna skóra dzieci do pierwszego roku życia wymaga szczególnej ochrony

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in