Zgaga – nieproszony gość w przełyku


zgaga

Kiedy się pojawia, często traktujemy ją jako nieprzyjemne uczucie, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. Pieczenie w przełyku i kwaśny posmak w ustach mogą się wydać co najwyżej stanem pogarszającym samopoczucie. Tymczasem nawracająca zgaga może być objawem zwiastującym problemy zdrowotne.

Informacje o zgadze podają sami pacjenci. Najczęściej zgłaszają uczucie silnego pieczenia w klatce piersiowej, niekontrolowane odbijanie, a nawet mdłości. Czasem może pojawić się również pieczenie za mostkiem, które mylnie bierze się za symptom zawału serca. Wszystkie te objawy najczęściej występują po obfitym posiłku, składającym się z ostrych i tłustych dań. Jeśli w trakcie jedzenia pijemy słodkie napoje gazowane, a tuż po daniu głównym spałaszujemy deser, nasz organizm zostanie zmuszony do wydzielenia dużych ilości soku żołądkowego. Zbyt duża ilość treści żołądkowej powoduje rozluźnienie zwieracza przełyku i refluks żołądkowy, którego zgaga jest objawem. Wówczas kwas solny dostaje się do przełyku i atakuje jego błonę śluzową.

Refluks na dłużej oznacza trwałą zgagę i kłopoty ze zwieraczem przełyku

Przyczyną refluksu i zgagi może być jednorazowe kulinarne szaleństwo. Innym powodem incydentu bywa pospieszne jedzenie i niedokładne przeżuwanie. Kiedy duże kęsy potraw, nierozdrobnione i nierozpuszczone przez ślinę wpadną do żołądka, ten znów potrzebuje większej ilości kwasu. Jeśli zgaga odzywa się przynajmniej dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące, powinniśmy udać się do specjalisty – gastrologa, gdyż oznacza to trwałą dysfunkcję zwieracza przełyku. To nieprzyjemne zjawisko może także zwiastować większe kłopoty zdrowotne, włącznie z wrzodami żołądka.

Naturalne oraz farmakologiczne sposoby na zgagę i refluks

Liczne leki i preparaty dzielą się na dwie grupy. Pierwsze zawierają substancję neutralizującą, jak węglan wapnia czy węglan magnezu. Tak działają np. popularne środki, znane z reklam Ranigast, Rennie czy Manti. Drugie wprowadzają do żołądka czynniki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego. Do tej grupy należą specyfiki zawierając pantoprazol, na przykład Controloc Control, IPP lub Nexium, zwane także inhibitorami pompy protonowej. Z tradycyjnych sposobów łagodzenia objawu warto wymienić napar z siemienia lnianego, herbatkę z lipy, wyciąg z kopru włoskiego oraz migdały, które zobojętniają kwaśne środowisko. Należy wówczas pić dużo niegazowanej wody, a następny posiłek (koniecznie lekki!) spożywać małymi porcjami, wolno przeżuwając.

What's Your Reaction?

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Zgaga – nieproszony gość w przełyku

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in